NAUKOLATEK – I miejsce laski
01-05-2025
Prototyp inteligentnej laski dla osób niewidomych, proteza dłoni sterowana mięśniami przedramienia, a także stacja uzdatniania wody, urządzenie do zgłaszania wypadków motocyklowych oraz porównanie modeli sztucznej inteligencji – to zwycięskie projekty konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w Politechnice Białostockiej.
Podczas finału etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w Politechnice Białostockiej 5 drużyn otrzymało szansę na udział w międzywojewódzkim finale NAUKOLATKA, który odbędzie się w czerwcu w Politechnice Lubelskiej.
„Inteligentna laska wspomagająca poruszanie się osób niewidomych z wykorzystaniem technologii sensorowych i sztucznej inteligencji” to projekt uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Huberta Muszyńskiego, Michaliny Muszyńskiej i Jakuba Trykozko.
– W ramach projektu wykonaliśmy prototyp laski dla osoby niewidzącej – wyjaśnia Hubert Muszyński, tegoroczny maturzysta. – Testowaliśmy ją na kampusie Politechniki Białostockiej i próby wypadły pomyślnie. Nasze urządzenie bardzo pomaga w nawigacji po terenie oraz omijaniu przeszkód na drodze.
Mentorami licealistów jest nauczycielka Anetta Pogrebniak oraz dr inż. Marcin Derlatka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Laureaci etapu regionalnego konkursu na Podlasiu:
- Inteligentna laska wspomagająca poruszanie się osób niewidomych z wykorzystaniem technologii sensorowych i sztucznej inteligencji / Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Serdecznie gratulujemy!
NAUKOLATEK – Konkurs na miniprojekty badawcze dla uczniów
Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska, trzy uczelnie tworzące Politechniczną Sieć Via Carpatia, wspierają utalentowanych uczniów. Wspólnie organizują konkurs „Naukolatek” – Nastoletni Naukowiec”, w którym młodzi naukowcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 tys. złotych na realizację swojego pomysłu badawczego.
– Uważam, że to wspaniałe przedsięwzięcie, dzięki któremu młodzi ludzie mogą spróbować swoich sił i poczuć się na chwilę naukowcami – mówi prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej. – Otrzymują wsparcie, dzięki któremu mogą zrealizować swoje pierwsze w życiu przedsięwzięcie naukowe. A potem mogą się pochwalić efektami tej pracy w zespole. Podczas finału Naukolatka w Politechnice Białostockiej obejrzeliśmy 20 bardzo interesujących prezentacji. Jestem przekonany, że wielu z tych młodych ludzi ma szansę w niedalekiej przyszłości zostać prawdziwymi naukowcami.
Konkurs NAUKOLATEK jest adresowany do najzdolniejszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania „Politechniczna Sieć Via Carpatia”.
mr