Uroczysta inauguracja roku szkolnego

02-09-2021
Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej rozpoczęło rok szkolny 2021/2022. Po długim okresie nauki zdalnej i ograniczeniu w kontaktach, uczniowie i nauczyciele ucieszyli się ze spotkania oraz tradycyjnej uroczystości na auli. I choć wciąż obowiązuje ich zachowanie określonego reżimu sanitarnego, to zgodnie życzyli sobie powrotu do szkolnej normalności.

 

 

 

Zebranych na auli licealistów oraz grono pedagogiczne powitała Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Witam Was serdecznie w murach Politechniki Białostockiej! Mam nadzieję, że będziecie się tu dobrze czuć i wytrwale zdobywać wiedzę, korzystając z doświadczenia najlepszych pedagogów i wsparcia uczelni technicznej. Życzę Wam powodzenia i wielu sukcesów – mówiła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.

Naukę w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej rozpoczęło dziś 230 uczniów, w tym 60 pierwszoklasistów.

Ten rok zaczynamy w trybie stacjonarnym i mam nadzieję, że tak samo będziemy go kończyć w czerwcu. Dlatego życzę Nam wszystkim spokojnej i zdrowej nauki – podkreślił Józef Klim, dyrektor ALO PB.

Dyrektor ALO PB zapowiedział też szkolną akcję szczepień.

Z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki będziemy organizować w pierwszych dniach września akcję szczepień wśród uczniów naszej szkoły. Będziemy informować oraz zachęcać do szczepień. Te decyzje są oczywiście indywidualne i dobrowolne, natomiast są niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia uczniów, ich rodzin, a także całej społeczności szkolnej – mówił Józef Klim.

Zapowiedział też zwiększenie kontaktu uczniów ALO PB z poszczególnymi wydziałami Politechniki Białostockiej. Koordynatorem wspólnych działań uczelni i szkoły jest przewodniczący Rady Programowej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej Tomasz Buczkowicz.

Współpraca liceum z uczelnią jest zapisana w Statucie ALO PB, do tej pory jednak nie było to rozwiązanie systemowe. Od nowego roku szkolnego wprowadzamy profile kształcenia oraz przedmioty dodatkowe, których pomysłodawcami są nasi nauczyciele. Już rekordowe wyniki rekrutacji pokazały nam, że te propozycje spodobały się naszym kandydatom. Wierzymy, że spełnią też ich oczekiwania, jako uczniów ALO PB – mówi Tomasz Buczkowicz.

Przeczytaj także: Imponująca rekrutacja

Wśród przedmiotów dodatkowych, które mogą wybrać licealiści są: internet rzeczy, programowanie aplikacji mobilnych, fizyka i grafika gier komputerowych, Design Thinking, animacja komputerowa, analiza chemiczna, rysunek odręczny i robotyka.

Uczniowie klas pierwszych już podczas rekrutacji do ALO PB mogli wybrać cztery profile kształcenia. Każdemu z nich patronują dwa wydziały Politechniki Białostockiej. I tak dla uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z szeroko pojęta urbanistyką, we współpracy z Wydziałem Architektury oraz Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku powstał profil architektura i budownictwo. Dla pasjonatów techniki, robotyki, internetu stworzono profil przemysł przyszłości, który będzie realizowany we współpracy z Wydziałem Elektrycznym oraz Wydziałem Mechanicznym. Uczniów, którzy wybrali profil informatyka będzie w nauce wspierać Wydział Informatyki i Wydział Inżynierii Zarządzania. Natomiast kształcenie na profilu programowanie będzie odbywać się wspólnie z wydziałami Architektury oraz Informatyki.

Uczniowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach na tym wydziale, który jest patronem profilu. To będą wizyty studyjne, odwiedzanie laboratoriów i pracowni, spotkania z kołami naukowymi, wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich – zapowiada Tomasz Buczkowicz, Dyrektor ds. Programowych ALO PB.

 

Nasza szkoła świetnie poradziła sobie z okresem zdalnego nauczania. Nie zatrzymaliśmy się w nauce, a wręcz pogłębiliśmy współpracę z naszymi nauczycielami. Mam jednak ogromną nadzieję na powrót nauki stacjonarnej. To ważne z punktu widzenia budowania relacji szkolnych i tego szczególnego klimatu, który jest w naszym liceum od samego początku – mówił przewodniczący samorządu uczniowskiego Kamil Dudar.

Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2021/2022 zakończyła się ślubowaniem i pasowaniem uczniów klas drugich. To jeden z elementów związany z okresem pandemii. Z powodu konieczności przejścia szkół na nauczanie online, zawieszono też organizację uroczystości szkolnych. Dlatego dziś przyjęto oficjalnie do grona społeczności ALO PB uczniów klas drugich. Pierwszoklasiści złożą swoje ślubowania na uroczystości w październiku.

(mr)

 


× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.