Spotkania z Mistrzami – ciekawie o historii nie tylko dla humanistów

25-11-2020

Na wykład profesora Andrzeja Chwalby Czy romantyczne mity są do zbawienia potrzebne? wybrali się uczniowie z klas pierwszych i drugich ALO PB. Wydarzenie zorganizowane zostało przez białostocki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku w ramach cyklu „Spotkania z Mistrzami”.

Prof. Andrzej Chwalba w swoim wykładzie przeanalizował pojęcie mitu w historii. Co ciekawe, profesor przedstawił nam wiele różnych wersji funkcjonowania jednego mitu, często ze sobą sprzecznych. Na przykład dowiedzieliśmy się czyim sukcesem była wiktoria grunwaldzka, kiedy narodziła się III RP, a nawet kiedy powstała Ukraina. Każdy sukces ma wielu ojców, a historia dopisywana do tych wydarzeń, prowadzi często do antagonizmów pomiędzy państwami. Mity są obecne w naszym życiu codziennym i nawet czasami nie zdajemy sobie sprawy, że to, co nazywamy faktem, w rzeczywistości jest nieprawdziwą informacją stworzoną na potrzebę chwili. Oczywiście wiąże się to z konfabulacją i manipulowaniem historią. Niektóre mity stały się produktem na zmówienie albo państwa, albo jakiejś partii politycznej albo wreszcie ruchów społecznych i narodowych.