Uczniowie powitani na Alma Mater

09-10-2020
JM Rektor PB wita uczniów w murach uczelni

To była wyjątkowa inauguracja roku akademickiego w Politechnice Białostockiej. Ze względu na pandemię i obowiązujący reżim sanitarny znacząco ograniczona została liczba uczestników uroczystości na auli, ale wśród nich nie mogło zabraknąć uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB.

Wśród zgromadzonych byli również przedstawiciele władz samorządowych, rektorzy innych uczelni, rektorzy, prorektorzy, dziekani i Senatorowie Politechniki Białostockiej oraz pracownicy i studenci PB. Podczas zdalnego łączenia z Ministerstwem Nauki i Edukacji, słowa do społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej skierował podsekretarz stanu prof. dr. hab. Grzegorz Wrochna.

Jestem pod wrażeniem, tego co Państwo dokonali – zwracam się tutaj do władz uczelni i wykładowców – żeby zapewnić studentom takie warunki nauki, żeby mogli zdobywać wiedzę bez uszczerbku na działalności dydaktycznej, ale jednocześnie w bezpiecznych warunkach. Bardzo za to Państwu jestem wdzięczny – mówił prof. Wrochna. Podsekretarz stanu życzył naszej uczelni spektakularnego rozwoju pod kierunkiem Rektor dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB; pracownikom naukowo-dydaktycznym – wielu powodów do naukowej i zawodowej satysfakcji, a studentom – ambitnej i ciekawej pracy w bieżącym roku akademickim.

Nasza Alma Mater ma się dobrze. Mówię to z całkowitą świadomością niepewnych czasów, w jakich przyszło nam się znaleźć i zmienności losu – mówiła Jej Magnificencja Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk, rozpoczynając swoje wystąpienie inauguracyjne. Podkreśliła jednak, że utrzymanie obecnej pozycji Politechniki Białostockiej wiąże się z koniecznością konsekwentnego rozwoju i doskonalenia każdego członka naszej społeczności, a także wymaga budowania relacji opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, na przekonaniu, że wszyscy – studenci, doktoranci, badacze, dydaktycy, pracownicy administracyjni, techniczni i obsługi, pracownicy Biblioteki PB, nauczyciele ALO PB – jesteśmy sobie potrzebni, bo wszyscy identyfikujemy się z misją i zadaniami Uczelni.

Prof. Kosior-Kazberuk zwróciła się do społeczności akademickiej: Przed nami wytężona praca, ale wierzę, że działając jako wspólnota, przetrwamy ten trudny okres i staniemy się mądrzejsi. Jest na to tylko jeden sposób – działajmy wspólnie!

Swoje wystąpienie inauguracyjne Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk zakończyła podziękowaniami skierowanymi na ręce prof. Lecha Dzienisa, który przez ostatnie dwie kadencje sprawował funkcję rektora Politechniki Białostockiej i jest twórcą naszego Liceum.

Prof. Dzienis otrzymał statuetkę, będącą odwzorowaniem Kapsuły Czasu Politechniki Białostockiej, która 22 czerwca 2019 r. z okazji 70-lecia uczelni, stanęła na dziedzińcu Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Zarówno Kapsułę, jak i statuetkę zaprojektował prof. Jarosław Perszko, Dyrektor Instytutu Sztuki Wydziału Architektury. Zrealizowali ją Zdzisław i Sebastian Nietupscy ze spółki Kotniz.

Wyróżnienie zostało przyznane prof. Lechowi Dzienisowi za wkład w rozwój Politechniki Białostockiej, troskę o wysoką jakość kształcenia i prac badawczo-rozwojowych, budowanie więzi między uczelnią i otoczeniem gospodarczym, a także kontynuację i rozwijanie tego, co w tradycji naszej Uczelni najlepsze.Podczas uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB zaprosił do immatrykulacji studentów pierwszego roku reprezentujących sześć wydziałów. Rotę ślubowania wypowiedzieli również poproszeni przez Prorektora ds. nauki dr. hab. inż. Marka Krętowskiego, prof. PB przedstawiciele drugiego rocznika Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk powitała też w gronie wspólnoty akademickiej trójkę uczniów ALO PB.

Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku akademickiego przez Rektor PB wykład inauguracyjny pt. „Education and happiness in the 21st century digital world” wygłosił dr Andu Dukpa, rektor Jigme Namgyel Engineering College Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie, a inaugurację roku akademickiego 2020/2021 uświetnił muzycznie Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej, która uczy muzyki również w naszej szkole. Uroczystość poprowadziła rzecznik PB Aleksandra Toczydłowska.

Relację z uroczystości można oglądać na oficjalnym kanale YouTube Politechniki Białostockiej.