Wykorzystaj swoją szansę na indeks!
13-01-2019
Uczniowie szkół średnich mają możliwość zdobycia indeksów na najatrakcyjniejsze kierunki studiów na Politechnice Białostockiej. Co trzeba zrobić? Możliwości jest sporo, ponieważ Politechnika przygotowała kilka ciekawych konkursów! Z chęcią biorą w nich udział uczniowie LOPB – już kilkanaście osób zdobyło indeksy w poprzednich edycjach.
1. Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych
W Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych można wygrać m.in. indeks Politechniki Białostockiej. W zmaganiach mogą wziąć udział uczniowie urodzeni w latach 2003-2005 (gimnazjum i klasy równoważne), uczniowie urodzeni w latach 1999-2002 (liceum i technikum) oraz studenci studiów licencjackich lub szkół równoważnych.
Zadaniem uczestników jest przeprowadzenie badań na dowolny temat oraz zaprezentowanie ich wyników na plakacie naukowym, który należy przesłać organizatorom w wersji elektronicznej do 17 lutego 2019 roku.
Na laureatów pierwszego miejsca w kategorii studenckiej i ich opiekuna czeka voucher na egzamin ECDL „Zaawansowane arkusze kalkulacyjne”. Młodsi zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą wygrać indeks Politechniki Białostockiej.
Prace laureatów pierwszych miejsc ze wszystkich kategorii wezmą udział w zmaganiach międzynarodowych a ich plakaty zostaną zaprezentowane podczas 62. Kongresu Statystyki w Kuala Lumpur w Malezji.
Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych organizowany jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe na rzecz Edukacji Statystycznej od 2007 roku. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności uczniów w opisywaniu ich środowiska za pomocą statystyk oraz używanie statystyk jako narzędzia do uczenia się o codziennym życiu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.islp.edu.pl.
2. Konkurs „Matematyka Stosowana”
Do 18 stycznia 2019 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać się do konkursu „Matematyka stosowana”. Nagrodą jest indeks na dowolny kierunek studiów stacjonarnych na Politechnice Białostockiej.
To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB.
„Matematyka stosowana” to niezwykła okazja do zmierzenia się z własnymi umiejętnościami z zakresu zastosowania matematyki w praktyce. W finale konkursu uczestnicy odwiedzą poszczególne wydziały Politechniki Białostockiej i będą rozwiązywać zadania przygotowane przez naszych nauczycieli akademickich. Zadania będą polegały na twórczym rozwiązaniu problemów matematycznych w ujęciu charakteryzującym
Udział w konkursie mogą wziąć wyłącznie drużyny dwuosobowe złożone z uczniów szkół średnich. Do 18 stycznia chętni powinni zarejestrować się na stronie signum.pb.edu.pl/konkurs . Rejestracja polega na wypełnieniu, podpisaniu i odesłaniu formularza zgłoszeniowego. Od tej chwili uczestnicy otrzymują dostęp do platformy z przykładowymi zadaniami matematycznymi. W etapie I (18-22 lutego) zawodnicy muszą rozwiązać (indywidualnie) quiz obejmujący wcześniej określony zakres zagadnień. Jeśli któremuś z uczestników się nie powiedzie – drużyna odpada. W etapie II – finałowym (13-14 marca) drużyny spotykają się na kampusie Politechniki. Podczas 2 dni przeprowadzą szereg eksperymentów i zadań praktycznych w pracowniach i laboratoriach poszczególnych wydziałów PB. Laureatów tegorocznej edycji konkursu „Matematyka stosowana” poznamy podczas gali finałowej. Najlepsi zawodnicy otrzymają wtedy nagrody rzeczowe oraz indeksy na studia na Politechnice Białostockiej. Będą mogli rozpocząć studia stacjonarne na dowolnym kierunku PB.
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie signum.pb.edu.pl/konkurs
3. Konkurs „Niesamowita Maszyna”
Do 18 lutego można przesyłać zgłoszenia w II edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”. Na najlepszych czekają indeksy Politechniki Białostockiej i pieniądze – nawet 5 tysięcy złotych.
Konkurs „Niesamowita Maszyna” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, młodych, kreatywnych ludzi, którym bliskie są zasady fizyki oraz pasja konstruowania. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobną maszynę zbudowaliśmy już na Politechnice Białostockiej. Efekt można zobaczyć tu: https://goo.gl/cLe8mz .
Konkursowa konstrukcja nie może być tak duża (powinna mieścić się na ławce szkolnej), nie musi też być tak skomplikowana. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy, który powinien zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny), co stanowi nawiązanie do jubileuszu Politechniki Białostockiej.
Maszyny uczniowie budują samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować a nagranie umieścić na portalu Youtube. Plik, wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres promocja@pb.edu.pl .
21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się finał, podczas którego zaprezentujemy wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, wybierzemy zwycięzców i wręczymy nagrody.
Więcej informacji można znaleźć w regulaminie konkursu
4. Konkurs EL-ROBO-MECH
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie zorganizowanym przez Wydział Mechaniczny oraz Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Radę Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Radę Przemysłowo-Programową przy Wydziale Elektrycznym.
Podstawowym celem konkursu EL-ROBO-MECH jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych w ogóle, a studiów na Politechnice Białostockiej w szczególności.
Każdy z uczestników może przesłać tylko jedną pracę konkursową. Dopuszcza się również udział zespołów składających się z nie więcej niż trzech uczestników. Prace powinny być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. W opisie zgłoszenia konkursowego należy podać, na czym polega innowacyjność proponowanego rozwiązania i wyraźnie zaznaczyć wkład własny każdego z autorów.
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach
Etap I polega na przygotowaniu prezentacji dotyczącej pracy konkursowej i przesłaniu jej do Komisji (wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym), w wersji elektronicznej na adres m.dominow@pb.edu.pl oraz dodatkowo w wersji papierowej na adres: Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny, ul. Wiejska 45C, 15-351 Białystok.
Etap II odbywa się na terenie Politechniki Białostockiej i polega na samodzielnym zaprezentowaniu przed komisją przygotowanej przez uczestnika pracy, a w przypadku zakwalifikowania zespołu, samodzielnym prezentowaniu wkładu własnego do przedłożonej pracy osobno przez każdego z członków zespołu.
Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw, pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego: zapisze się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów oraz złoży komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez organizatora konkursu poświadczającego uzyskanie statusu laureata.
HARMONOGRAM KONKURSU EL-ROBO-MECH 2018/2019
do 15.02.2019 r. – nadsyłanie prezentacji dot. pracy konkursowej
do 28.02.2019 r. – ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do II etapu
18-22.03.2019 r. – samodzielna prezentacja prac przed komisją konkursową
do 30.03.2019 r. – publikacja listy laureatów
17.04.2019 r. – uroczyste wręczenie nagród
Aby wziąć udział w konkursowych zmaganiach, każdy uczeń szkoły średniej powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz przesłać go do 15 lutego 2019 r. na adres m.dominow [at] pb.edu.pl .
Finał zmagań odbędzie się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej w dniach 18-22 marca 2019 r.
Szczegółowe informacje oraz lista laureatów I etapu konkursu zostaną opublikowane na stronach internetowych uczelni i wydziałów organizujących konkurs.
Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w konkursie.
– El-Robo-Mech promuje ambitne szkoły i dobrych nauczycieli – mówi prof. Andrzej Seweryn, Dziekan Wydziału Mechanicznego, jeden z głównych organizatorów konkursu. – Dodatkowo celem pośrednim jest rozwijanie innowacyjnej myśli technicznej w zakresie mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki, automatyki i robotyki, informatyki stosowanej, energetyki elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji oraz inżynierii biomedycznej, a także propagowanie nauk technicznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Przypominamy:
• liczy się pomysł oraz jego zaprezentowanie,
• zapraszamy pojedyncze osoby ale również zespoły (nie większe niż trzy osoby),
• prace powinny być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną,
• ocenione zostaną tylko prace nadesłane w terminie wraz z wypełnioną kartą uczestnictwa oraz prezentacją pracy konkursowej,
• laureatów dwuetapowych zmagań czekają indeksy Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.