USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie?

15-04-2018
USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie

Rumunia, USA a może Zjednoczone Emiraty Arabskie? Przed takim wyborem mogą stanąć nasi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału Konkursu Naukowego E(x)plory.

E(x)plory to największy w Polsce konkurs skierowany do osób w wieku 13-20 lat, w którym Młodzi Naukowcy walczą o stypendia naukowe w kwotach 10 000zł, 7000zł, 5000zł, wyróżnienia w postaci wyjazdów na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy dla młodzieży ( Intel ISEF w USA, Expo Sciences International w Abu Dhabi i Infomatrix w Rumunii) oraz liczne nagrody specjalne.

W piątek 13 kwietnia odbył się trzeci z czterech półfinałowych konkursów. Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej reprezentowało aż 18 uczniów, tworzących 7 zespołów. W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym rywalizowali uczniowie z Białegostoku, Warszawy, Bydgoszczy, Włocławka, Katowic, Tczewa,Torunia i Ostrowa Wielkopolskiego. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż musiało porównać projekty z dziedzin: medycyna, fizyka, mechanika, biologia, elektronika oraz robotyka.

Akredytację do finałowych, trzydniowych zmagań, które odbędą się w październiku w Gdyni otrzymało 9 projektów, w tym dwa nasze zespoły. Wyróżnione projekty to reThink (jego twórczyniami są Agnieszka Ostrowska i Zuzanna Głowacka) oraz Zośka (Konrad Oborski, Maciej Bachurzewski i Mikołaj Kasabuła). Dziewczyny z klasy drugiej w swoim projekcie reThink wykorzystują fale mózgowe do sterowania prostym pojazdem. Natomiast Zośka to analog łazika marsjańskiego zbudowanego przez pierwszoklasistów. Więcej o obu projektach możecie znaleźć na stronie:

https: //lopbrobo.wixsite.com/robotyka

W finale konkursu spotka się 30 najlepszych zespołów z całej Polski. Prezentacje prac odbędą się podczas Gdynia E(x)plory Week. Przed Młodymi Naukowcami jeszcze kilka miesięcy przygotowań do tego trzydniowego wydarzenia i możliwość wprowadzenia poprawek i ulepszeń.

Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego oprócz konkursu można było wziąć udział w licznych pokazach, warsztatach i wykładach. Najciekawsze to „Ryzyk-Fizyk” w wykonaniu Smart_Lab, „Diamenty – magia czy nauka?” oraz „Komu ewolucja dała skrzydła?”.

Oba wyróżnione zespoły zostały objęte wsparciem Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów, bez którego nie byłoby możliwe zbudowanie robotów i wyjazd na zawody.

Więcej o konkursie: www.explory.pl

Projekty zakwalifikowane do finału: www.explory.pl/news/2018/4/znamy-finalistow-konkursu-naukowego-explory-w-bydgoszczy,134

Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów: http://odkrywcydiamentow.com.pl/