14. Przegląd Cyfrowy UCI PB
30-06-2025
1. Jak pisać skuteczne prompty dla AI? Najlepsze praktyki według PARP
Centrum Rozwoju MŚP PARP przedstawiło wskazówki dotyczące tworzenia efektywnych promptów dla asystentów AI, które zwiększają precyzję i użyteczność generowanych odpowiedzi. Materiał pomaga twórcom lepiej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w codziennej pracy.
Zachęcamy do lektury!
2. Nowe funkcje w mObywatelu – wnioski o dowód osobisty, unieważnienie paszportu i dane zameldowania online
Aplikacja mObywatel umożliwia teraz złożenie wniosku o dowód osobisty, unieważnienie paszportu oraz sprawdzenie danych zameldowania bez konieczności wizyty w urzędzie, co znacznie ułatwia i przyspiesza załatwianie tych formalności. Użytkownicy mogą również monitorować status swoich spraw oraz szybko reagować na zgubienie dokumentów, zarówno będąc w kraju, jak i za granicą.
3. Polski Akt o Dostępności od 28 czerwca 2025 – nowe wytyczne PFRON dla firm
Od końca czerwca 2025 roku obowiązywać będą przepisy Polskiego Aktu o Dostępności, które nakładają na przedsiębiorców obowiązek dostosowania produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. PFRON opublikował praktyczne wytyczne, które pomogą firmom spełnić te wymogi i tworzyć inkluzywne rozwiązania.
4. Nowa jednostka CSIRT Cyfra – 10 mln zł na walkę z cyberzagrożeniami
Rząd uruchomił CSIRT Cyfra, nową jednostkę dedykowaną zwalczaniu cyberzagrożeń, finansowaną kwotą 10 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. To kluczowy krok w zwiększaniu bezpieczeństwa cyfrowego państwa i firm. Pełna elektronizacja kontaktów z urzędami, rozwój e-usług publicznych i cyfryzacja administracji to kluczowe elementy transformacji cyfrowej Polski. Podczas konsultacji omówiono m.in. nowe funkcje, dokumenty i usługi, które wkrótce pojawią się w aplikacji mObywatel.
5. Webinar PCG Academia: Finalne odliczanie do ewaluacji – wsparcie gotowe do działania
W trakcie webinaru eksperci (z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Państwowego Instytutu Badawczego) omówili kluczowe aspekty przygotowań do ewaluacji projektów i programów, podkreślając dostępne narzędzia wsparcia, które można wdrożyć od zaraz. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i poznania najlepszych praktyk w obszarze monitoringu i raportowania oraz sprawozdawczości do systemów MNiSW.
Relacja z webinaru Finalne odliczanie do ewaluacji – wsparcie, które działa od zaraz – PCG Academia