Twoja tożsamość w systemach informatycznych Politechniki Białostockiej

15-01-2024
Dziewczyna na tle cyfrowych twarzy, napisy, logo.
Politechnika Białostocka stale inwestuje w systemowe rozwiązania informatyczne oraz narzędzia IT, umożliwiając efektywną pracę zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa cyfrowego. Wkrótce pracownicy uczelni posługując się cyfrowym kontem Office 365 (Microsoft Entra ID) będą mogli załatwiać również sprawy administracyjne w uczelni (np. odebrać PIT, druk RMUA).

Finalnie, dzięki cyfrowej tożsamości, będzie można tym samym identyfikatorem uzyskać dostęp do:

• systemu USOSweb i aplikacji satelitarnych systemu USOS,
  • systemu TETA ME,
  • pakietu Office 365,
  • sieci WI-FI w budynkach uczelni.
Czym jest cyfrowa tożsamość i Microsoft Entra ID?

Tożsamość cyfrowa w instytucji definiowana jest jako zbiór danych o pracowniku, który pod względem bezpieczeństwa, efektywności i zgodności z regulacjami i politykami powinien być właściwie zarządzany. Tożsamość jest zatem elektronicznym sposobem na jednoznaczną identyfikację osoby.

Zarządzanie tożsamością jest realizowane poprzez opartą na chmurze usługę katalogową Microsoft Entra ID.

Tożsamość cyfrowa pracowników PB

W dniu 29 stycznia 2024 r. wszyscy etatowi pracownicy Uczelni posiadający aktywne służbowe konto pocztowe otrzymają wiadomość z poczty Uczelnianego Centrum Informatycznego (identity@uci.pb.edu.pl), która będzie zawierała zaproszenie do przejścia procedury weryfikacji tożsamości cyfrowej. Celem tego procesu jest ujednolicenie sposobu logowania do zasobów uczelnianych oraz podwyższenie standardów bezpieczeństwa.

Prosimy o skorzystanie z linku, który przekieruje Państwa na dedykowaną stronę weryfikacyjną.

Proces przydzielania tożsamości cyfrowej:

1. Proszę zweryfikować swoje dane pracownicze, logując się do usługi Office 365 za pomocą uczelnianego konta Office 365 w domenie: st.pb.edu.pl, sd.pb.edu.pl, student.pb.edu.pl (w przypadku studentów będących pracownikami). Jeżeli wyświetlane na stronie informacje są poprawne, proszę o naciśnięcie przycisku „Prześlij dane”.
  2. W przypadku konieczności dokonania korekty danych, proszę wprowadzić informację w polu „Uwagi” i nacisnąć przycisk „Prześlij dane”. Pracownicy Uczelnianego Centrum Informatycznego skontaktują się z Państwem, w celu potwierdzenia wprowadzonych danych.

Twoje dane będą teraz przetwarzane przez Uczelniane Centrum Informatyczne a następnie poddane synchronizacji systemowej.

Po pozytywnym zatwierdzeniu procesu przez pracowników UCI uzyskasz możliwość logowania do systemu Teta ME. Proszę czekać na wiadomość informującą o uzyskaniu dostępu do tego systemu.

Chroń swoją tożsamość!

Uczelniane Centrum Informatyczne rekomenduje zabezpieczenie dostępu do swojej tożsamości cyfrowej i jej zasobów za pomocą uwierzytelniania wieloskładnikowego.

Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji Microsoft Authenticator. Dzięki niej masz możliwość zatwierdzania logowania poprzez aplikację mobilną za pomocą powiadomień push lub kodów jednorazowych.

Aby skorzystać z tej funkcji, pobierz aplikację:

QR kod do Androida QR kod do Apple Store

Microsoft Authenticator

Microsoft Authenticator

Instrukcja konfiguracji aplikacji Microsoft Authenticator jest dostępna na stronie Dokumentacji UCI PB. Znajdziesz ją na głównej stronie Uczelnianego Centrum Informatycznego, w zakładce „E-instrukcje do systemów”.”

Strona Uczelnianego Centrum Informatycznego zakładka ”E-instrukcje do systemów”