Przedłużenie okresu obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO-CRP (2. stopień) do 31 sierpnia 2024 r.
31-05-2024Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP na terytorium całego kraju obowiązujące do 31 sierpnia 2024 r. do godz. 23:59.
BRAVO-CRP jest drugim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Wprowadzenie stopnia definiuje ustawa o działaniach antyterrorystycznych z 2016 roku. Znaczenie stopni alarmowych zostało wyjaśnione na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Od wprowadzenia (15 lutego 2022 r.) na terytorium całego kraju pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP, pełniony jest całodobowy dyżur kluczowych systemów zarządzanych przez Uczelniane Centrum Informatyczne Politechniki Białostockiej.
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności nas wszystkich.
Przypominamy, że na stronie Centrum Kształcenia Zdalnego dostępne jest szkolenie Pracownik w Cyberprzestrzeni – Security Awareness, które ma na celu podniesienie kompetencji kadr w obszarze cyberbezpieczeństwa. Po poprawnie zaliczonym teście uczestnik może pobrać certyfikat. Zapraszamy do odbycia szkolenia.
Co zrobić w przypadku wykrycia nieprawidłowości?
Prosimy o zachowanie szczególnej czujności w stosunku do nietypowego funkcjonowania systemów informatycznych, usług oraz witryny www Uczelni.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia prosimy kierować do Uczelnianego Centrum Informatycznego:
(85) 746 9775,
uci [at] pb.edu.pl
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prosi, aby po zauważeniu “nietypowych sytuacji” zgłaszać je na numer alarmowy 112. Sygnały są mało dostrzegalne – jednak zwracanie uwagi na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia.
UWAGA!
W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami przygotowanymi przez zespół CERT Polska.
Podstawy bezpieczeństwa w sieci
- Korzystaj z mocnych haseł i stosuj unikatowe hasła do różnych systemów.
- Korzystaj tylko z zaufanych sieci – nie loguj się do serwisów internetowych, korzystając z publicznych i otwartych sieci typu hotspot.
- Stosuj oprogramowanie antywirusowe.
- Nie otwieraj podejrzanych maili.
- Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny.
- Nie klikaj w wyskakujące ekrany i podejrzane reklamy.
- Korzystaj z dwustopniowej weryfikacji. Podwójna ochrona utrudni uzyskanie dostępu do Twojego konta.
- Instaluj oprogramowanie tylko ze znanych źródeł.
- Chroń nie tylko komputer, lecz także pozostałe urządzenia – zabezpiecz telefon hasłem lub odciskiem biometrycznym i nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia.
- Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów.
Jak chronić dane?
Zanim podasz jakiekolwiek dane:
- Sprawdzaj, jakich uprawnień wymaga instalowana aplikacja.
- Nie klikaj w linki oraz załączniki. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość od znajomego, poświęć chwilę na zweryfikowanie jej.
- Nie podawaj w rozmowie (zwłaszcza telefonicznej) poufnych danych.
- Nie wchodź na stronę banku przez link. Wpisuj adres lub korzystaj z tzw. zaufanych zakładek. Stosuj podstawowe zasady bezpieczeństwa takie jak używanie złożonych i indywidualnych haseł dla każdej strony i odwiedzanie tylko zaufanych witryn, bez względu na to, za pomocą jakiego urządzenia się łączysz.
- Uważaj na płatności w aplikacjach mobilnych. Używaj tylko oficjalnych aplikacji, instalowanych z pewnych źródeł.