Licencjonowanie oprogramowania komputerowego

31-10-2023
Nielegalne oprogramowanie
Uprzejmie przypominamy, że przed rozpoczęciem korzystania z oprogramowania na komputerach służbowych, użytkownik zobowiązany jest do zweryfikowania warunków umowy licencyjnej, którą akceptuje, instalując program.

Wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania (w tym m.in. pozyskanego i użytkowanego niezgodnie z licencją) zagrożone jest poważnymi konsekwencjami prawnymi, zarówno karnymi, jak i cywilnymi.

Korzystanie w oprogramowania w ramach licencji akademickiej nie jest równoznaczne z możliwością dowolnego korzystania z oprogramowania w uczelni. Zapisy w licencji mogą:

1. ograniczać zakres zastosowań wyłącznie do zajęć dydaktycznych (niedozwolone jest wykorzystanie w pracach badawczych, projektach B+R, pracach zleconych, itp.);
  2. ograniczać zakres zastosowań wyłącznie do samokształcenia;
  3. ograniczać okres wykorzystania programu (np. do 1 miesiąca), po którego upływie należy obowiązkowo odinstalować oprogramowanie/biblioteki;
  4. definiować inne ograniczenia związane z użyciem oprogramowania, w tym wybranych bibliotek, modułów;
  5. wskazywać na wnoszenie dodatkowych opłat za korzystanie z wybranych bibliotek, modułów.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że najczęściej oprogramowanie udostępnione w ramach umów licencyjnych skierowanych do uczelni (tzw. licencje akademickie lub dydaktyczne) uwarunkowane jest spełnieniem warunków określonych w umowach licencyjnych, np. wymaga wskazania zajęć dydaktycznych ujętych w planach studiów, w ramach których oprogramowanie jest wykorzystywane, bądź też dokonania rejestracji użytkownika na podstawie uczelnianego adresu e-mail w bazach firmy.

Złamanie warunków umowy może skutkować sankcjami finansowymi. W przypadku konieczności uiszczenia takiej kary przez Politechnikę Białostocką uczelnia ma prawne możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej osób, które zawarły daną umowę licencyjną i nie dopełnili jej zapisów.

Mając powyższe na uwadze rekomendujemy uważne zapoznawanie się z umowami, oraz warunkami i ograniczeniami definiowanymi przez dostawców oprogramowania.

W przypadku wątpliwości dotyczących licencji prosimy o kontakt z Uczelnianym Centrum Informatycznym.