Zasady odbywania i zaliczania zajęć dydaktycznych z języków obcych w SJO PB
ORGANIZACJA ZAJĘĆ Z JĘZYKÓW OBCYCH
I Studia pierwszego stopnia
- SJO prowadzi lektoraty na poziomach A1-C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework).
- Lektoraty są obowiązkowe, zgodnie z obowiązującymi dla danego kierunku planami studiów.
- SJO oferuje trzy typy lektoratów:
- Lektoraty profilowane – nawiązujące tematyką do studiowanego kierunku (lub kierunków, w przypadku grup międzykierunkowych), prowadzone na trzech poziomach biegłości językowej B1+ (z poziomem docelowym B2), B2, C1.
- Lektoraty tematyczne – z oferty SJO (np. pisanie akademickie), dostępne tylko po osiągnięciu efektów uczenia się dla danego kierunku zatwierdzonych decyzją dziekana na podstawie przedstawionego certyfikatu z języka obcego na poziomie B2 lub wyższym, honorowanego przez SJO (Lista honorowanych certyfikatów oraz przelicznik punktowy dla danej oceny/poziomu);
- Lektoraty z drugiego języka obcego – nauka drugiego języka na dowolnym poziomie (A1-B1) z oferty SJO, dostępne tylko po osiągnięciu efektów uczenia się dla danego kierunku zatwierdzonych decyzją dziekana na podstawie przedstawionego certyfikatu z języka obcego na poziomie B2 lub wyższym, honorowanego przez SJO.
- Przydział studentów na pierwszym semestrze nauki języków obcych do grup B1+ (z poziomem docelowym B2), B2, lub C1 odbywa się na podstawie deklaracji studentów lub testu kompetencyjnego oraz w oparciu o wyniki matur pisemnych.
- Zmiana poziomu lektoratu możliwa jest do końca pierwszego miesiąca nauki języka obcego wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, na wniosek studenta lub prowadzącego zajęcia oraz za zgodą kierownika SJO.
- Studenci posiadający certyfikat z języka obcego na poziomie B2 lub wyższym, honorowany przez SJO, mogą zostać zwolnieni z obowiązku zdawania egzaminu przeprowadzanego na ostatnim semestrze lektoratu. Ocena z egzaminu wystawiona zostaje na podstawie przedstawionego certyfikatu.
- Studenci, o których mowa w ust. 6 mogą, nie wcześniej niż od drugiego (pierwszego, w przypadku studentów realizujących drugi kierunek, dotyczy tylko lektoratów tematycznych) semestru lektoratu, zapisać się na lektoraty tematyczne lub lektoraty z drugiego języka obcego. Lektoraty te stają się dla nich obowiązkowe i podlegają zaliczeniu semestralnemu.
- Zapisy na zajęcia z lektoratów tematycznych lub lektoratów z drugiego języka obcego odbywają się w ramach oferty przedstawionej w danym semestrze przez SJO.
- Zajęcia z lektoratów tematycznych lub lektoratów z drugiego języka obcego mogą odbywać się poza wyznaczonym dla języków obcych na danym wydziale blokiem czasowym (w godzinach popołudniowych).
- W przypadku wyboru lektoratu z języka drugiego student zobowiązany jest do kontynuacji tego lektoratu przez wszystkie pozostałe semestry nauki języka obcego przewidziane planem studiów.
- W przypadku wyboru lektoratu z języka drugiego zajęciom na ostatnim semestrze lektoratu przypisuje się liczbę punktów ECTS wynikającą z planu studiów, a zaliczenie podlega ocenie. Student otrzymuje również ocenę z egzaminu z pierwszego języka obcego na podstawie przedłożonego wcześniej certyfikatu na poziomie B2 (patrz pkt. 3). Ocena z egzaminu stanowi ocenę dodatkową i nie jest wliczana do średniej ocen.
- W przypadku wyboru lektoratu tematycznego student w każdym semestrze może wybrać inny lektorat tematyczny lub profilowany, pod warunkiem, że jest prowadzony na tym samym (lub wyższym) poziomie biegłości językowej.
II Studia drugiego stopnia
- Studenci odbywają lektorat na poziomie B2+ zawierający elementy terminologii specjalistycznej związanej ze studiowanym kierunkiem.
- Zaliczenie semestru odbywa się na zasadach podanych w 3, z wyłączeniem pkt. 4.
- Studenci, którzy osiągnęli efekty uczenia się dla danego kierunku zatwierdzone decyzją dziekana na podstawie przedstawionego certyfikatu z języka obcego na poziomie B2+ lub wyższym, honorowanego przez SJO oraz zaliczenia testu z terminologii specjalistycznej przed rozpoczęciem lektoratu, mogą uczęszczać na lektorat tematyczny lub lektorat z drugiego języka obcego.
ZALICZENIE ZAJĘĆ Z JĘZYKA OBCEGO
- Zaliczenie zajęć jest dokonywane na podstawie kontroli wyników uczenia się w trakcie semestru przez prowadzącego lektorat.
- Zasady zaliczenia, zgodne z celami przedmiotu oraz efektami uczenia się zapisanymi w karcie przedmiotu zamieszczonej razem z tymi zasadami w systemie USOS, ustalane są przez prowadzącego i podane do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach.
- Łącznie student może uzyskać maksymalnie 100 pkt. w semestrze. Ocena zależy od sumy zdobytych punktów według poniższej skali:
poniżej 51 pkt. – ocena niedostateczna (2,0)
– od 51 do 60 pkt. – ocena dostateczna (3,0),
– od 61 do 70 pkt. – ocena dostateczna plus (3,5),
– od 71 do 80 pkt. – ocena dobra (4,0),
– od 81 do 90 pkt. – ocena dobra plus (4,5),
– od 91 do 100 pkt. – ocena bardzo dobra (5,0).
Ocena z zaliczenia zostaje wpisana do systemu USOS.
- Warunkiem zaliczenia lektoratu w danym semestrze i uzyskania przez studenta liczby punktów ECTS przypisanych przedmiotowi jest uzyskanie przynajmniej oceny dostatecznej (3,0). Ostatni semestr lektoratu zaliczany jest na podstawie egzaminu (z wyjątkiem lektoratów tematycznych i z drugiego języka obcego).
- O dopuszczeniu do egzaminu decyduje prowadzący zajęcia na zasadach określonych ze studentami na pierwszych zajęciach, zgodne z celami przedmiotu oraz efektami uczenia się zapisanymi w karcie przedmiotu zamieszczonej razem z tymi zasadami w systemie USOS.
- Jeżeli w trakcie zaliczania prowadzący stwierdzi niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z niedozwolonych materiałów – student otrzymuje ocenę niedostateczną z tego zaliczenia.
- Dziekan może zarządzić na wniosek studenta przeprowadzenie zaliczenia w formie komisyjnej. Umotywowany wniosek, przedstawiający szczegółowe uzasadnienie, należy złożyć najpóźniej w terminie 3 dni od daty ogłoszenia wyników zaliczenia w systemie USOS.
EGZAMIN B2 Z JĘZYKA OBCEGO
- Egzamin na poziomie B2 przeprowadzany jest z języków nauczanych w SJO.
- Egzamin przeprowadza się raz w semestrze, w terminach wspólnych dla studentów całej Politechniki Białostockiej.
- Szczegółowa forma oraz zakres wymagań egzaminacyjnych wraz z przykładowymi poleceniami są na stałe podane do wiadomości studentów na stronie internetowej SJO.
- Termin egzaminu podawany jest do wiadomości studentów najpóźniej na 6 tygodni przed terminem na stronie internetowej SJO.
- Przystąpienie do egzaminu jest obowiązkowe. Na danym kierunku egzamin zdawany jest po ostatnim semestrze nauki języka obcego.
- Na egzamin student ma obowiązek zgłosić się z ważną legitymacją studencką. Zabrania się korzystania w czasie egzaminu z urządzeń komunikacyjnych i multimedialnych.
- Jeżeli w trakcie egzaminu przeprowadzający egzamin stwierdzi niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z niedozwolonych materiałów – student otrzymuje z egzaminu ocenę niedostateczną.
- Egzamin oceniany jest według następującej skali:
- poniżej 51 %. – ocena niedostateczna (2,0)
- od 51 do 60 %. – ocena dostateczna (3,0),
- od 61 do 70 %. – ocena dostateczna plus (3,5),
- od 71 do 80 %. – ocena dobra (4,0),
- od 81 do 90 %. – ocena dobra plus (4,5),
- od 91 do 100 %. – ocena bardzo dobra (5,0).
Ocena z egzaminu zostaje wpisana do systemu USOS.
- Student ma prawo wglądu do swojej pracy egzaminacyjnej w terminie wyznaczonym i podanym do wiadomości studentów na stronie SJO przed terminem egzaminu.
- Student ma prawo do jednego egzaminu poprawkowego (w sesji poprawkowej) w przypadku uzyskania oceny niedostatecznej.
- Jeżeli w trakcie egzaminu prowadzący stwierdzi niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z niedozwolonych materiałów – student otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu.
- Dziekan może zarządzić na wniosek studenta przeprowadzenie egzaminu w formie komisyjnej. Umotywowany wniosek, przedstawiający szczegółowe uzasadnienie, należy złożyć najpóźniej w terminie 3 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu w systemie USOS.
- W przypadku studentów, którzy na podstawie posiadanego certyfikatu z języka obcego nie przystępują do egzaminu (patrz 2 ust. 6), ocena z egzaminu jest wystawiona podstawie wyniku uzyskanego na certyfikacie.