Podstawowym zadaniem każdej edycji Konferencji Naukowej „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” jest wzmacnianie dialogu naukowego, który ma sprzyjać sieciowaniu współpracy między instytucjami ochrony przyrody, instytucjami ochrony dziedzictwa kultury, ośrodkami naukowymi i samorządami lokalnymi.
Konferencja łączy problematykę rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo i kulturowo cennych z metodyką rozwiązań społecznych i gospodarczych, aktywizacją społeczności lokalnych oraz zagospodarowaniem przestrzennym. Wszystkie planowane, merytoryczne obszary konferencji poddawane są dyskursowi teoretycznemu wzbogaconemu o przykłady rozwiązań praktycznych z kraju i zagranicy. Pozwala to na identyfikację szans i zagrożeń, które w efekcie tworzą zasób wyjątkowej wagi rekomendacji środowiskowych, społecznych i gospodarczych.
Głównym celem konferencji jest przegląd wyników prac naukowych oraz aktualnych rozwiązań dotyczących problemów rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów przyrodniczo cennych.
VIII Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” (28-30 listopada 2022) realizowana jest pod hasłem: „Środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe jako obszar decyzji i działań”.
W 2022 roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na istotne uwarunkowania doktrynalne (Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, Konwencja o różnorodności biologicznej) i kluczowe procesy rozwojowe świata i Europy. Planowany jest dialog naukowy na temat nowych rozwiązań ekosystemowych oraz form ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Szczególny wymiar będzie miała sesja poświęcona 50-tej rocznicy uchwalenia „Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego”, sesja na temat znaczenia „Konwencji o różnorodności biologicznej”, sesja, której tematem będzie „Ochrona Puszczy Białowieskiej – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” oraz sesja na temat przyszłości turystyki w parkach narodowych i krajobrazowych. Zaplanowane zostały także X Forum Idei Miast Turystycznych oraz VI Gala Nagrody Kronenberga 2022 „Omne Trinum Perfectum”.