Wyjazdy pracowników
Wyjazdy za granicę mogą być realizowane w następujących celach:
- realizacja umów o współpracy naukowej z zagranicą,
- prowadzenia badań naukowych,
- podejmowania działalności dydaktycznej,
- szkoleniowych na:
- odbycie części jednolitych studiów magisterskich lub uzupełniających studiów magisterskich albo wyższych studiów zawodowych,
- studia doktoranckie,
- studia podyplomowe,
- staże naukowe i artystyczne oraz specjalizacje zawodowe,
- kursy językowe i inne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe,
- praktyki zawodowe,
- innych, np. udział w konferencjach naukowych, sympozjach, zjazdach itp.
Na okres nieprzekraczający miesiąca przysługuje urlop szkoleniowy płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (Zarządzenie Rektora PB Nr 16 z 28 lutego 2011 dotyczące zasad kierowania pracowników, doktorantów i studentów PB za granicę w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych).
Na okres przekraczający miesiąc pracownik może uzyskać urlop szkoleniowy, na ogólnych warunkach udzielania urlopów lub urlop bezpłatny.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość ubiegania się o wypłacanie świadczeń na rzecz pracownika lub pozostającej w kraju jego rodziny. Rektor może wyrazić zgodę i zawrzeć umowę o wypłacaniu ustalonych świadczeń na wniosek wyjeżdżającego zaopiniowany przez dyrektora instytutu i radę wydziału.
Pracownik starający się o wyjazd za granicę w celu realizacji konkretnych zadań winien uzyskać zgodę, odpowiednio do charakteru wyjazdu i źródła finansowania, dysponenta środków finansowych i dyrektora instytutu/kierownika katedry.
Osobom udającym się w zagraniczną podróż służbową (np. udział w konferencjach naukowych, sympozjach, kongresach) przysługują następujące świadczenia:
diety oraz sfinansowanie kosztów przejazdów i dojazdów, noclegów, opłat wizowych, ubezpieczenia, opłat związanych z udziałem w konferencjach, kongresach itp.
Dieta na utrzymanie
Przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki podczas pobytu za granicą i przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego kraju wyjazdu.
Czas pobytu poza granicami kraju liczy się przy podróży odbywanej środkami komunikacji:
- lądowej – od przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju,
- lotniczej – od startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju do lądowania w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
- morskiej – od wyjścia statku/promu z portu polskiego do wejścia statku/promu w drodze powrotnej do portu polskiego.
Jeżeli wyjeżdżający otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, dieta zostaje zmniejszona odpowiednio o:
- 30% gdy jest to obiad,
- 30% gdy jest to kolacja,
- 15% gdy jest to śniadanie.
Dieta dojazdowa
Jest to ryczałt przeznaczony na pokrycie kosztów dojazdu z/do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego, w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości, w której wyjeżdżający korzystał z noclegu.
Dieta komunikacyjna 10%
Jest to ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za rozpoczętą dobę pobytu w podróży.
Diety dojazdowe i diety komunikacyjne nie przysługują, jeżeli:
- wyjeżdżający odbywa podróż samochodem,
- strona zagraniczna zapewnia bezpłatne przejazdy,
- delegowany nie ponosi kosztów, na których pokrycie przeznaczone są w/w ryczałty
Ryczałt nie przysługuje gdy strona zagraniczna zapewniła bezpłatny nocleg lub pokryła koszty noclegu.
Wyjeżdżającym przysługują bilety:
- przy podróży samolotami – w klasie ekonomicznej,
- przy podróży kolejami – w klasie 2 (z miejscówkami lub w wagonach sypialnych).
Zakres ubezpieczenia obejmuje: Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, Ubezpieczenie bagażu, Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, Ubezpieczenie Assistance.
Ubezpieczeni otrzymują w Dziale Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych potwierdzenie ubezpieczenia w formie jednorazowej karty z numerem polisy i warunkami umowy.
Pracownik Politechniki Białostockiej może zostać skierowany za granicę, jeżeli uzyska zgodę własnej jednostki organizacyjnej oraz zostanie mu udzielony urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny:
- w przypadku wyjazdu za granicę na okres nieprzekraczający miesiąca pracownik otrzymuje urlop szkoleniowy płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy;
- w przypadku skierowania za granicę na okres przekraczający miesiąc lub w przypadku przedłużenia okresu skierowania na pozostały okres skierowania pracownik może otrzymać urlop szkoleniowy.
Wyjeżdżający lub osoba przez niego upoważniona odbiera w:
- Dziale Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych
- potwierdzenie ubezpieczenia na czas pobytu za granicą.
- Banku PEKAO S.A. ,ul. Wiejska 45 A ( na terenie Uczelni)
- zaliczkę dewizową
- Rozliczenia kosztów podróży należy dokonać w terminie 14 dni od zakończenia podróży. Do rozliczenia należy załączyć: rachunki za hotel, oryginał faktury za uczestnictwo, inne rachunki podlegające rozliczeniu.
- Po powrocie z wyjazdu zagranicznego wyjeżdżający składa pisemne sprawozdanie z wyjazdu i przekazuje je do Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych.
- Materiały konferencyjne /otrzymane w ramach Registration Fee / i inne wydawnictwa naukowe zakupione na koszt jednostki delegującej muszą być zarejestrowane w Bibliotece Głównej PB.