Studia ERASMUS+
- Na każdym stopniu studiów każdy student/studentka ma tzw. „kapitał mobilnościowy” w wysokości 12 miesięcy. W ramach kapitału można wyjeżdżać zarówno na studia jak i praktyki. Nie ma ograniczenia w liczbie wyjazdów, jednak łączny czas wszystkich wyjazdów nie może przekraczać 365 dni.
- Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 2 miesiące (60 dni).
- Możliwa jest również realizacja wyjazdów krótkoterminowych, np. Blended Intensive Programme.
- Wyjazdy na studia możliwe są tylko do uczelni, z którymi dany wydział ma podpisaną umowę dwustronną. Wykaz uczelni.
- Z programu Erasmus+ mogą korzystać studenci zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
- Możliwy jest wyjazd z długiem punktowym ECTS. Aby taki wyjazd mógł się odbyć, student/studentka musi wystosować pisemną prośbę do Dziekana/Kierownika studiów doktoranckich odpowiedniego wydziału o zgodę na wyjazd z długiem punktowym ECTS. Pisemna zgoda musi zostać dostarczona do Biura przed podpisaniem umowy o finansowanie wyjazdu.
- Z wyjazdu można zrezygnować na każdym etapie rekrutacji. O decyzji należy poinformować mailowo Biuro, odpowiedniego koordynatora/koordynatorkę wydziałową oraz (jeżeli rozpoczęty został już proces aplikowania na uczelnię zagraniczną) koordynatora uczelni przyjmującej.
Podstawowe kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o wyjazd na studia:
-
- być studentem na kierunku/dyscyplinie studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub stopnia doktora w Politechnice Białostockiej,
- w momencie wyjazdu mieć zaliczone co najmniej dwa semestry studiów w Politechnice Białostockiej,
- w momencie ubiegania się o wyjazd zagraniczny posiadać minimalną średnią ocen 3,2 z dwóch ostatnich semestrów (studenci pierwszego roku studiów I stopnia wykazują średnią z jednego semestru, a w przypadku studentów pierwszego semestru studiów II stopnia liczy się średnia z dwóch ostatnich semestrów studiów I stopnia),
- posiadać znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 potwierdzoną egzaminem językowym organizowanym przez Biuro, ważnym certyfikatem lub innym dokumentem uprawniającym do zwolnienia z egzaminu. Wykaz dokumentów potwierdzających znajomość języka obcego i uznawanych w procesie rekrutacji
- w trakcie wymiany nie może być urlopowana na kierunku, z którego kierowana jest na wymianę,
- w trakcie kwalifikowania nie może na niej ciążyć kara dyscyplinarna,
- nie może otrzymywać innego dofinansowania z funduszy UE na pokrycie identycznych kosztów.
Krok 1. Kwalifikacje językowe
Jednym z kryteriów kwalifikacyjnych jest znajomość języka obcego na poziomie min. B2. Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych przy każdej rekrutacji na wyjazdy na studia organizuje egzamin z języka angielskiego. na wymaganym poziomie.
Aby móc wziąć udział w rekrutacji na wyjazdy, niezbędne jest wypełnienie formularza kwalifikacji językowych. Należy w nim wyrazić chęć wzięcia udziału w egzaminie językowym lub wskazać posiadany dokument zwalniający z konieczności podejścia do egzaminu. Oryginał wskazanego dokumentu musi zostać okazany w Biurze we wskazanym w harmonogramie czasie.
Formularz jest aktywny tylko podczas trwających rekrutacji (w październiku i marcu).
Krok 2. Rekrutacja w systemie USOSweb
Rekrutacja w systemie USOSweb jest otwierana oddzielnie dla każdego wydziału. Uwzględnione są w niej tylko uczelnie, z którymi dany wydział ma podpisane umowy dwustronne.
Instrukcja wypełniania wniosków w systemie USOSweb.
We wniosku aplikacyjnym student/studentka może wybrać do 3 uczelni. Przed finalnym złożeniem wniosku należy zweryfikować czy w ofercie danej uczelni znajdują się przedmioty, które będą w stanie pokryć przedmioty zaplanowane w programie studiów danego kierunku na semestr, w którym będzie realizowana wymiana. Listy oferowanych przedmiotów można szukać na stronie uczelni, a ewentualne pytania związane z doborem przedmiotów należy kierować do koordynatora/koordynatorki wydziałowej. Kontakt do koordynatorów
Wybrane uczelnie powinny być również sprawdzone pod kątem obowiązujących ostatecznych terminów na przesyłanie nominacji przez PB oraz na aplikowanie przez studenta.
Krok 3. Ogłoszenie wyników rekrutacji
Po zakończonej rekrutacji, koordynatorzy wydziałowi przyznają wyjazdy w systemie USOSweb zgodnie ze sporządzoną listą rankingową. Po przyznanym wyjeździe, zakwalifikowany student/studentka otrzymuje mailowe wezwanie do uzupełnienia danych w systemie USOSweb. Należy to zrobić we wskazanym w harmonogramie terminie.
Wyniki rekrutacji są ogłaszane przez koordynatorów wydziałowych.
Krok 4. Aplikacja na uczelnię zagraniczną
Po zaakceptowaniu przesłanych przez Biuro nominacji studentów do uczelni zagranicznych, zakwalifikowani studenci mogą rozpocząć proces aplikowania na uczelnię przyjmującą.
W większości przypadków koordynatorzy z uczelni zagranicznych kontaktują się mailowo z zakwalifikowanymi studentami w celu przekazania najważniejszych informacji. Zawsze warto jednak sprawdzić czy na stronie internetowej uczelni nie ma takich informacji. Samodzielne zdobywanie informacji może znacznie przyśpieszyć cały proces aplikacyjny.
Krok 5. Przygotowanie Learning Agreement
Jednym z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych jest Learning Agreement, czyli porozumienie o programie studiów.
Zgodnie z zasadami programu, uczelnie biorące w nim udział są zobligowane do umożliwienia tworzenia, przesyłania między uczelniami i akceptowania LA przez systemy online. Dlatego konieczne jest utworzenie takiego porozumienia w systemie USOSweb. Należy wskazać w nim przedmioty, które student/studentka ma do zrealizowania w semestrze, na którym będzie przebywał/a na wymianie oraz przedmioty z oferty uczelni zagranicznej, które będą realizowane podczas wymiany.
W praktyce niestety nie wszystkie uczelniane systemy są zintegrowane, niektóre uczelnie poza cyfrową wersją LA wymagają też tradycyjnego dokumentu. W takich przypadkach poza uzupełnieniem dokumentu w systemie USOSweb, należy sporządzić LA na wzorze wymaganym przez uczelnię (do pobrania tutaj), a podpisany przez 3 strony dokument dostarczyć do Biura.
Krok 6. Organizacja pobytu za granicą
Po zakwalifikowaniu na uczelnię zagraniczną, należy zadbać o najważniejsze kwestie związane z pobytem za granicą – zakwaterowanie, transport, itp.
Niektóre uczelnie posiadają ograniczoną liczbę miejsc w akademikach lub cieszą się tak dużą popularnością, że miejsca w akademikach trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Dlatego nawet jeżeli nie macie jeszcze stuprocentowej pewności czy wyjazd się odbędzie, warto zainteresować się kwestią zakwaterowania – przeważnie złożenie wniosku do akademika nie wiąże się z żadnymi kosztami i w dowolnym momencie można z niego zrezygnować.
W razie pytań związanych z konkretną uczelnią, organizacją zajęć czy kosztami życia lub zakwaterowania z danym kraju czy mieście, warto poszukać informacji u ludzi, którzy wyjazd w ramach programu mają już za sobą. Na portalach społecznościowych można znaleźć grupy zrzeszające byłych i obecnych stypendystów programu Erasmus+, który chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Krok 7. Podpisanie umowy o finansowanie wyjazdu
Przed podpisaniem umowy o finansowanie wyjazdu należy:
- Przesłać mailowo do Biura informację o planowanych (dokładnych) datach pobytu.
- Załatwić ubezpieczenie pokrywające koszty ewentualnego leczenia za granicą (w Unii Europejskiej jest to np. karta EKUZ) i przesłać skan karty do Biura.
- Przesłać do Biura uzupełnionego dokumentu Druk przelewu . Dokument musi zostać przesłany w wersji edytowalnej (format word).
Po dopełnieniu powyższych formalności każdy student zostaje mailowo wezwany do Biura w celu podpisania umowy. W ciągu maksymalnie 30 dniu po podpisaniu umowy przez dwie strony stypendium Erasmus+ trafia przelewem na konto wskazane w druku przelewu.
Przed wyjazdem student/studentka otrzymuje 80% stypendium wyliczonego na cały okres trwania mobilności. Po powrocie i dopełnieniu wszystkich formalności niezbędnych do zakończenia wyjazdu student/studentka otrzymuje pozostałą kwotę.
Krok 8. Wyjazd
Powodzenia!
W programie Erasmus+ można otrzymać:
- stypendium główne
- dodatkowe wsparcie
- dodatek Green Travel
Prawo do otrzymywania dodatkowego wsparcia przysługuje studentom pobierającym stypendium socjalne w PB w roku akademickim poprzedzającym wyjazd oraz posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.
Potwierdzenie otrzymywania stypendium socjalnego jest weryfikowane w Dziekanacie przez Biuro, studenci nie muszą okazywać takich dokumentów. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności muszą dostarczyć kopię orzeczenia do Biura przed podpisaniem umowy o finansowanie wyjazdu.
Otrzymywanie stypendium wyjazdowego Erasmus+ nie powoduje utraty stypendium socjalnego pobieranego w PB. Dziekanaty będą wypłacać stypendium socjalne, Biuro wypłaca stypendium na wyjazd w ramach programu Erasmus.
STAWKI STYPENDIUM ERASMUS+ W ROKU AKADEMICKIM 2024-2025 (semestr letni) i 2025-2026 (semestr zimowy) – WYJAZD NA STUDIA:
KRAJE |
miesięczna stawka |
miesięczna stawka |
Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Włochy |
670 |
920 |
Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Łotwa, Malta, Portugalia, Słowacja, Słowenia |
670 |
920 |
Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Turcja, Węgry |
600 |
850 |
W terminie 30 dni od podpisania umowy finansowej przez obie strony, jednak nie później niż w dniu rozpoczęcia okresu mobilności lub po otrzymaniu przez PB potwierdzenia przybycia do organizacji przyjmującej, zostanie wypłacone Uczestnikowi 80% stypendium. Pozostała kwota zostanie wypłacona po uwzględnieniu dat z umowy finansowej potwierdzonych przez uczelnię zagraniczną oraz po dopełnieniu formalności wskazanych w umowie finansowej.
Termin wypłat pozostałych rat stypendium uzależniony jest od okresu mobilności (jeden semestr, oba semestry).
Uwaga! Stypendium Erasmus+ to jedynie wsparcie finansowe, a nie pokrycie pełnych kosztów związanych ze studiowaniem w uczelni partnerskiej. Przeznaczone jest na wyrównanie różnicy kosztów utrzymania i studiowania za granicą.
MOBILNOŚĆ STUDENTÓW Z ORZECZENIEM O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Poza powiększeniem podstawowego stypendium Erasmus+ o wspomniane wyżej dodatkowe wsparcie, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą wnioskować za pośrednictwem Biura o zwrot kosztów rzeczywistych związanych z niepełnosprawnością. Dodatkowo przyznana kwota dofinansowania (przewyższająca stawki określone w tabeli powyżej) podczas rozliczania będzie wymagała udokumentowania w postaci dowodów finansowych. Koszty powinny być oszczędne i dostosowane do realnych potrzeb związanych z typem niepełnosprawności.
GREEN TRAVEL
Osoby, które zdecydują się na podróż (w dwie strony) z wykorzystaniem niskoemisyjnych (ekologicznych) środków transportu, mogą otrzymać dodatek w wysokości 50 EUR oraz do 4 dni dodatkowych dni finansowania mobilności.
Środki transportu kwalifikujące do otrzymania dodatku:
- rower
- autobus
- pociąg
- carpooling (wspólna podróż samochodem z innymi studentami PB)
Aby otrzymać dodatek, należy wypełnić i dostarczyć do Biura wypełnioną i podpisaną Deklarację podróży Green Travel. Należna kwota jest doliczana i wypłacana wraz ze stypendium podstawowym.
Po powrocie z wymiany należy dostarczyć/dosłać do Biura dowody odbycia podróży – bilety lub Oświadczenie o wspólnej podróży samochodem.
PRZELEW STYPENDIUM
Aby otrzymać stypendium:
- Wypełnij Druk Przelewu
- Wypełniony dokument (w Wordzie) prześlij na adres: erasmus.studenci [at] pb.edu.pl
Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem podanego konta.
Nie możemy sugerować jakie konto bankowe (walutowe czy złotówkowe) trzeba podać. W tym celu trzeba zapoznać się z ofertą banków.
Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych co roku ogłasza HARMONOGRAM działań, który określa m.in. terminy rekrutacji i składania dokumentów. Rekrutacja odbywa się ok. pół roku przed wyjazdem.
W ramach rekrutacji na wyjazdy na studia studenci muszą:
- potwierdzić swoje kwalifikacje językowe,
- zebrać informacje o uczelniach zagranicznych, na które chcą aplikować,
- złożyć wniosek aplikacyjny w systemie USOSweb
Instrukcja wypełniania wniosków w systemie USOSweb.
We wniosku aplikacyjnym student/studentka może wybrać do 3 uczelni. Przed finalnym złożeniem wniosku należy zweryfikować czy w ofercie danej uczelni znajdują się przedmioty, które będą w stanie pokryć przedmioty zaplanowane w programie studiów danego kierunku na semestr, w którym będzie realizowana wymiana.
Wybrane uczelnie powinny być również sprawdzone pod kątem obowiązujących ostatecznych terminów na przesyłanie nominacji przez PB oraz na aplikowanie przez studenta.
W razie wystąpienia problemów technicznych związanych z wypełnieniem ankiety, należy skontaktować się z Panią Katarzyną Kościuk (UCI PB) k.kosciuk [at] pb.edu.pl
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji należy:
- wypełnić informacje o wyjeździe w systemie USOSweb,
- uzupełnić Online Learning Agreement w systemie USOSweb,
Jednym z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych jest Learning Agreement, czyli porozumienie o programie studiów. Należy wskazać w nim przedmioty, które student/studentka ma do zrealizowania w semestrze, na którym będzie przebywał/a na wymianie oraz przedmioty z oferty uczelni zagranicznej, które będą realizowane podczas wymiany.
Pytania związane z doborem przedmiotów należy kierować do koordynatora/koordynatorki wydziałowej. Kontakt do koordynatorów
Jeżeli uczelnia przyjmująca tego wymaga lub w przypadku, kiedy uczelnia przyjmująca nie ma możliwości zaakceptowania OLA w swoim systemie, konieczne jest utworzenie LA na tradycyjnym wzorze (udostępniany przez uczelnię lub do pobrania tutaj). Podpisany przez 3 strony dokument należy dostarczyć do Biura.
- przejść proces aplikacyjny na uczelni zagranicznej
W większości przypadków koordynatorzy z uczelni zagranicznych kontaktują się mailowo z zakwalifikowanymi studentami w celu przekazania najważniejszych informacji. Zawsze warto jednak sprawdzić czy na stronie internetowej uczelni nie ma takich informacji. Samodzielne zdobywanie informacji może znacznie przyśpieszyć cały proces aplikacyjny.
Po uzyskaniu akceptacji przez uczelnię zagraniczną konieczne jest:
- wykupienie ubezpieczenia pokrywającego zwrot ewentualnych kosztów leczenia za granicą (w Unii Europejskiej może być to np. karta EKUZ),
- uzupełnienie testu językowego online na platformie OLS,
- przesłanie do Biura wypełnionego Druku przelewu (w formacie word),
- dostarczenie do Biura wypełnionej i podpisanej Deklaracji Green Travel (jeśli dotyczy)
- podpisanie umowy o finansowanie wyjazdu Erasmus+
Transport, zakwaterowanie oraz pozostałe kwestie związane z organizacją pobytu za granicą są załatwiane przez studentów samodzielnie. W razie pytań związanych z konkretną uczelnią, organizacją zajęć czy kosztami życia lub zakwaterowania z danym kraju czy mieście, warto poszukać informacji u ludzi, którzy wyjazd w ramach programu mają już za sobą.
KONTAKT Z BWM PB
Podczas pobytu najlepiej i najszybciej można skontaktować się z MUM za pomocą poczty elektronicznej. Należy więc dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób będzie możliwe korzystanie z poczty elektronicznej na uczelni przyjmującej.
Adres e-mail do kontaktu: erasmus.studenci [at] pb.edu.pl
Należy również pamiętać o statusie stypendysty programu Erasmus+. Zgodnie z zasadami tego programu Erasmusi mogą cieszyć się takimi samymi prawami jak studenci lokalni. Mają jednak również takie same obowiązki. Czekają ich takie same wymagania i rygory egzaminacyjne. A więc uczęszczają na zajęcia, spotykają się z tutorem i uzyskują zaliczenia oraz zdają egzaminy. Wszystkie osiągnięcia Erasmusów odnotowane zostaną w wykazie zaliczeń.
ZMIANY W LEARNING AGREEMENT FOR STUDIES
Wszelkie zmiany w programie studiów zagranicznych muszą być zaakceptowane przez koordynatora wydziałowego PB oraz koordynatora zagranicznego. Przeważnie student/studentka ma na to miesiąc od przyjazdu do uczelni zagranicznej. Czas na wprowadzanie zmian może być inny w zależności od uczelni przyjmującej.
Aby dokonać zmian przedmiotów, należy utworzyć nową wersję EWP LA w systemie USOSweb. Jeżeli student nie ma takiej możliwości, zalecany jest kontakt z koordynatorem/koordynatorką wydziałową. W nowej wersji LA należy usunąć przedmioty, których student nie będzie realizował i dodać te, które na które decyduje się uczęszczać. Zmiany, tak jak pierwotne LA, muszą zostać zaakceptowane przez koordynatora/koordynatorkę wydziałową oraz osobę odpowiedzialną z uczelni przyjmującej.
W przypadku braku połączenia między systemami uczelni lub kiedy wymaga tego uczelnia przyjmująca, należy uzupełnić również tradycyjny formularz Changes to Learining Agreement. W formularzu należy wypisać tylko usunięte i dodane przedmioty oraz powód usunięcia i dodania każdego przedmiotu. Tak jak w przypadku zmian w USOSweb, tak również tradycyjny dokument musi zostać podpisany przez te same osoby odpowiedzialne. Dokument podpisany przez wszystkie strony musi zostać przekazany (drogą mailową) do Biura.
PRZEDŁUŻENIE POBYTU NA DRUGI SEMESTR
Student może przedłużyć pobyt w ramach jednego roku akademickiego, jest to możliwe tylko przy wyjeździe na semestr zimowy oraz w ramach jednego stopnia studiów.
W pierwszej kolejności należy zapytać o możliwość pozostania na drugi semestr w uczelni zagranicznej. Następnie chęć przedłużenia mobilności musi zostać zgłoszona do Koordynatora/Koordynatorki wydziałowej PB w wyznaczonym w Harmonogramie terminie. Koordynatorzy wydziałowi podejmują decyzję, kto będzie mógł pozostać na drugi semestr w ramach wolnych miejsc. Po podjęciu decyzji Koordynatorzy przesyłają informację do Biura z nazwiskami osób, którym udzielili pozwolenia na przedłużenie pobytu.
Przedłużenie pobytu wymaga wprowadzenia zmian w Learning Agreement oraz aneksowania umowy o finansowanie wyjazdu.
UWAGA! Aneks musi zostać podpisany przed wygaśnięciem okresu finansowania wskazanym w umowie.
Studenci, których drugi semestr w ramach przedłużenia obejmowałby pierwszy semestr studiów kolejnego stopnia, muszą wziąć udział w rekrutacji na zwykłych zasadach. Niemożliwe jest wówczas aneksowanie umowy.
PO PRZYJEŹDZIE Z UCZELNI ZAGRANICZNEJ NALEŻY:
- dostarczyć do Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych zaświadczenie z uczelni zagranicznej potwierdzające okres pobytu za granicą (Certificate of Attendance),
- dostarczyć do Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych oryginał transkryptu ocen (Transcript of Records), czyli wykaz zaliczonych za granicą przedmiotów z punktami ECTS,
- dostarczyć do Koordynatora Wydziałowego PB tłumaczenie wyżej wspomnianego transkryptu – wzór do pobrania tutaj,
- wypełnić ankietę online, która zostanie przesłana automatycznie z systemu na uczelniany adres mailowy,
- uzupełnić test językowy online na platformie OLS (wytypowani studenci),
- napisać relację z pobytu i przesłać ją do Biura na adres erasmus.studenci [at] pb.edu.pl ,
- przesłać do Biura uzupełnioną tabelę z danymi do raportu: Dane do raportu,
- dostarczyć do Biura potwierdzenie odbycia podróży Green Travel (jeśli dotyczy).
Z uwagi na to, że poszczególne wydziały mogą potrzebować jeszcze dodatkowych dokumentów, dokładny spis formalności uzyskasz u swojego Koordynatora/Koordynatorki wydziałowej.
CERTIFICATE OF ATTENDANCE
Uczelnia zagraniczna wystawia zaświadczenie o długości pobytu uczestnika wymiany za granicą. Zaświadczenie musi zawierać okres pobytu stacjonarnego na wymianie od dd/mm/rrrr do dd/mm/rrrr. Oryginalne zaświadczenie trzeba dostarczyć do biura po powrocie jak najszybciej.
Na dokumencie nie powinno być skreśleń i użytego korektora, a data wystawienia tego dokumentu nie może być wcześniejsza od daty zakończenia pobytu. Nie możemy uznać zaświadczenia z okresem pobytu np. 01.10.2023 – 20.02.2024 z końcową datą przy podpisie data wystawienia sprzed 20.02.2024. Okres pobytu można potwierdzić tylko i wyłącznie z dniem jego zakończenia np. 20.02.2024 lub późniejszą np. 26.02.2024.
Jeżeli uczelnia przyjmująca nie ma własnego wzoru potwierdzenia pobytu, można go pobrać tutaj: Certificate of Attendance
TRANSCRIPT OF RECORDS
Po podpisaniu tego dokumentu przez Koordynatora uczelnianego/wydziałowego programu Erasmus w uczelni zagranicznej, powinien on zostać przekazany do BWM PB. Student powinien dopilnować, aby Transcript of Records został jak najszybciej przesłany do PB, a jeśli to możliwe, najlepiej przywieźć go ze sobą. Muszą się na nim znajdować punkty ECTS, oceny w skali lokalnej i w skali ECTS.
Transkrypt ocen, czyli lista zaliczonych przedmiotów z liczbą punktów ECTS, uczelnie zagraniczne na ogół przesyłają bezpośrednio do naszego Biura. Przed zakończeniem pobytu na uczelni należy przesłać do Biura informację kiedy zostanie wysłany, przez kogo (adres e-mail) oraz kto będzie go wystawiał (imię i nazwisko). Kopia każdego otrzymanego transkryptu ocen, opatrzona pieczątką i podpisem pracownicy/pracownika Biura, zostaje przekazana do odpowiedniego dziekanatu.
Przetłumaczenie transkryptu
Zależnie od języka, w którym został wystawiony transkrypt (nazwy przedmiotów) należy uzupełnić dokument Wyciąg ocen z zagranicznego transkryptu w dwóch lub trzech egzemplarzach:
- • 1. egzemplarz – należy przetłumaczyć przedmioty z transkryptu na język polski i przeliczyć oceny na oceny stosowane w PB (obowiązkowe dla każdego studenta/studentki)
- • 2. egzemplarz – należy przetłumaczyć przedmioty na język angielski i przeliczyć oceny na oceny stosowane w PB (jeśli transkrypt został wystawiony w języku innym niż angielski)
- • 3. egzemplarz – należy przepisać nazwy przedmiotów w języku wystawienia transkryptu (np. po portugalsku) i przeliczyć oceny na oceny stosowane w PB (jeśli transkrypt został wystawiony w języku innym niż angielski)
Podsumowując, Wyciąg ocen z zagranicznego transkryptu powinien zawierać przedmioty:
- • w języku polskim (każdy student)
- • w języku angielskim (każdy student)
- • w języku wystawienia transkryptu innym niż angielski (jeżeli dotyczy).
Wszystkie niezbędne egzemplarze należy dostarczyć do Dziekanatu wydziału, po wcześniejszym podpisaniu ich przez Koordynatora Wydziałowego PB.
ANKIETA I SPRAWOZDANIE
Każdy student po powrocie zobowiązany jest do wypełnienia ankiety online, która jest wysyłana na adres mailowy. Ankieta zawiera pytania, które będą przydatne do celów sprawozdawczych oraz pomogą usprawnić procedury wysyłania stypendystów za granicę. Bardzo ważne jest również przesłanie do Biura sprawozdania z wyjazdu zawierającego wskazówki, plusy i minusy, rady dla przyszłych Erasmusów (minimum dwie strony A4). Prosimy o podanie wszelkich praktycznych rad, które ułatwią życie kolejnym stypendystom.
PUNKTY ECTS
Student jest zobowiązany zdobyć 60 punktów w ciągu całego roku akademickiego, a więc 30 na semestr lub 20 na trymestr. Aby uzyskać punkty za przedmiot, niezbędne jest jego zaliczenie zgodnie z procedurami przewidzianymi dla danej uczelni. Odnotowuje się tu wszystkie przedmioty i zajęcia, w których student uczestniczył wraz z uzyskaną liczbą punktów (punkty ECTS). Poniżej porównanie ocen obowiązujących na PB ze skalą ocen ECTS:
Ocena (PB) | Podstawa oceny (PB) | Ocena ECTS |
5 | Wybitne wyniki z dopuszczeniem drugorzędnych błędów | A |
4,5 | Powyżej średniego standardu z pewnymi błędami | B |
4 | Generalnie solidna praca z szeregiem zauważonych błędów | C |
3,5 | Wynik zadowalający, ale z istotnymi błędami | D |
3 | Praca/wyniki spełniają minimalne kryteria | E |
2 | Student ma podstawowe braki w opanowaniu materiału: ocena niedostateczna jest traktowana jako nieukończenie (brak zaliczenia) zajęć | FX/F |
OPIEKA NAD STUDENTAMI ZAGRANICZNYMI W PB
Studenci chcący pomóc studentom zagranicznym, którzy przyjeżdżają na naszą Uczelnię, mogą dołączyć do organizacji ESN PB i zostać mentorem. ESN PB
UBEZPIECZENIE
Student wyjeżdżając na studia zagraniczne powinien posiadać ubezpieczenie. Ubezpieczenie obowiązkowe to karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) lub, w przypadku wyjazdu do kraju niebędącego członkiem UE, prywatne ubezpieczenie o równorzędnym zakresie. Studenci wyjeżdżający w ramach programu Erasmus+ muszą zapoznać się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia – www.ekuz.nfz.gov.pl z procedurą uzyskania ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki któremu będą mogli skorzystać z podstawowej opieki medycznej w krajach UE.
Ochrona ubezpieczeniowa na podstawie karty EKUZ lub prywatnego ubezpieczenia może nie być wystarczająca, szczególnie w przypadku konieczności powrotu do kraju i wymaganych interwencji medycznych. Warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW i OC (np. karta Euro26, ISIC).
Po otrzymaniu Karty EKUZ z NFZ, prosimy o wysłanie jej skanu/zdjęcia do Biura. Potwierdzeń ubezpieczenia dodatkowego nie trzeba do nas dostarczać (jeśli nie wymaga tego uczelnia zagraniczna).
TESTY I KURSY JĘZYKOWE
Na początku i na końcu pobytu studenci muszą wypełnić test językowy online przesłany na adres mailowy z systemu OLS. Dotyczy to wyjazdów do uczelni, gdzie językiem wykładowym jest: angielski, czeski, duński, francuski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, portugalski, szwedzki lub włoski. W przypadku otrzymania licencji na kurs językowy, student zobowiązuje się do korzystania z licencji.
W przypadku braku wiadomości zawierającej link z dostępem do platformy należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi:
UPORZĄDKOWANIE SPRAW W UCZELNI ZAGRANICZNEJ
Gdy student ma już wszystkie niezbędne dokumenty (na wszelki wypadek można zabrać ze sobą ich kopie, np. Acceptance Letter, potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania itp.), kupuje bilet, załatwia wszystkie sprawy bieżące w swojej uczelni, pakuje się i rusza w drogę. Przydatne może być zabranie ze sobą kilku aktualnych zdjęć. Mogą się one okazać potrzebne na przykład do legitymacji studenckiej, kart wstępu, biletu miesięcznego itp.