International Postdoctoral Program na Beijing University of Technology

23-03-2020
ogród w Japonii

Beijing University of Technology w Chinach rekrutuje do udziału w International Postdoctoral Program!

Poniżej zamieszczamy informacje na temat oferty i wymagań. Szczegółowe informacje na temat uczelni i programu można znaleźć w załącznikach poniżej.

Program Information: 2020 International Postdoctoral Program at BJUT

What we offer:

– Pre-tax funding:200,000 CNY/year for 2years

– Postdoctoral apartment (about 60 square meters) for 2 years

– Commercial Insurance to international post doctors for 2 years

For whom:

– Being Under 35 year’s old and in good health

– Obtained a doctoral degree within the recent three years

– Take excellent academic record during their doctoral study

– Having sufficient proficiency in listening, speaking, reading and writing of Chinese or English

How to apply:

– The applicant sends the intent form and academic resume (including information such as publication, research subject, patent and awards) to liujinzhao@bjut.edu.cn, yumingyao@bjut.edu.cn no later than March, 29.

– From March,30 to April, 5, BJUT would organize the match-up between the applicants and tutors from BJUT Postdoctoral Research Centers / Research Mobile Stations.

– From April,6 to April,12, the applicant and tutor will finalize the research plan, and complete the International Postdoctoral Program Application Form and the supporting materials.

– April,13, the tutor should submit two copies of the printed materials to Room 329, Zhixin Building, BJUT. The applicant should submit the electronic version to yumingyao@bjut.edu.cn.

– The final program notification would be released in June by Beijing Human Resources and Social Security Bureau. BJUT would inform the applicant for the application of the working visa.

– In September, the applicant would formally enter into BJUT Postdoctoral Research Centers / Research Mobile Stations.

About BJUT

Introduction to Postdoctoral Program