Uniwersytet w Wolverhampton

W dniach 12-16 czerwca 2017 roku mgr Monika Śleszyńska była gościem International Academy Uniwersytetu w Wolverhampton. Jednostka (akredytacja British Council) prowadzi wiele działań wspomagających zagranicznych studentów pragnących studiować w Wolverhampton. Należą do nich tzw. pre-sessional courses (przygotowujące do studiów zarówno licencjackich jak i magisterskich, trwające kilka miesięcy), wakacyjne tzw. summer courses (trwające 1-5 tygodni otwarte dla wszystkich zainteresowanych powyżej 18 roku życia) oraz foundation year (przeznaczony dla osób, których umiejętności językowe nie pozwalają na rozpoczęcie regularnych studiów i trwające rok). Szkoła prowadzi też zajęcia językowe w ramach lektoratu języka angielskiego. Co ciekawe uniwersytet ma w swojej ofercie język polski (jest to tzw. non-acredited course, podobnie jak język japoński, kataloński czy brytyjski język migowy, a więc dodatkowo płatny). Podczas swojego pobytu mgr Śleszyńska przedstawiła prezentację dotyczącą języka akademickiego oraz krótki warsztat porównujący język angielski, polski i chiński dla studentów z Afryki i Chin. Obserwowała zajęcia związane z wykorzystaniem internetu (o tzw. virtual learning environment) do pracy naukowej oraz typowe zajęcia językowe (w oparciu o podręcznik znany wszystkim pracownikom SJO PB – Language Leader). Mgr Śleszyńska wysłuchała prezentacji studentów na temat VLE i oceniła ich strukturę oraz poprawność językową. A swoim angielskim kolegom przedstawiła materiały, które realizuje na zajęciach z języka akademickiego dla doktorantów PB, skrypt własnego autorstwa („Get Ready for B2”) oraz tematykę poruszaną w ramach kursu „Plain Academic English at Work”. Rozmowa zaowocowała nie tylko wymianą informacji, ale również książek. Biblioteczka studium wzbogaciła się o ciekawe pozycje dotyczącą budowy zdania w języku angielskim, kwestii, która często sprawia problemy nawet bardziej zaawansowanym studentom.

Oprócz International Academy mgr Śleszyńska odwiedziła główny kampus uniwersytecki (uczelnia ma 3 kampusy świetnie skomunikowane bezpłatnymi autobusami). Uniwersytet w Wolvethampton powstał w 1992 r. i budynki spełniają najwyższe standardy XXI wieku. Dominique Nield z biura współpracy międzynarodowej wyraziła duże zainteresowanie wspólnymi działaniami. Okazało się, że pracownicy akademii nigdy nie korzystali z programu Erasmus+, a wizyta pokazała, jakie możliwości działania i rozwoju ich jednostki daje współpraca z SJO PB. Można śmiało przyznać, że był to najbardziej owocny wyjazd w ramach programu Erasmus+ – zarówno przynoszący indywidualne korzyści (pogłębianie umiejętności językowych, wzbogacenie własnych zasobów książkowych o pozycje dotyczące językoznawstwa i soft skills) jak i dalszą współpracę.

„Współpraca z International Academy, zapoczątkowana wyjazdem w ramach programu Erasmus+, może wkrótce okazać się bardzo intensywna. Dzięki finansowaniu kursów językowych w Wielkiej Brytanii w ramach projektu PB220 – Zintegrowany Program Politechniki Białostockiej pracownicy naukowo-dydaktyczni, dydaktyczni i administracyjni PB mogą podnieść swoje kompetencje językowe nie tylko w inspirującym miejscu (Wolverhampton i okolica to teren rewolucji przemysłowej z XVIII wieku i kilkunastu cennych instytucji wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), ale i wśród specjalistów ze swojej branży. Politechnika Białostocka (WBiIŚ i WI) ma podpisaną umowę z Uniwersytetem w Wolverhampton, dzięki czemu kursy językowe w International Academy mogą okazać się lepszą alternatywą niż te prowadzone w typowych angielskich szkołach językowych.”

mgr Monika Śleszyńska