Universitat Politecnica de Valencia

W dniach 10-13 września odbyłyśmy wizytę w ramach programu Erasmus+ na Universitat Politecnica de Valencia, w ramach której prowadziłyśmy zajęcia ze studentami informatyki. Mgr Halina Bramska przedstawiła ofertę edukacyjną Politechniki Białostockiej oraz przybliżyła kulturę i historię naszego kraju i regionu w ramach interaktywnych ćwiczeń. Mgr Monika Śleszyńska skupiła się na języku angielskim akademickim – wyjaśniła, w jaki sposób należy pisać abstrakty, by przedstawiane w nich treści były spójne i poprawne. Obie prezentacje, powtarzane w kilku grupach ćwiczeniowych, spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem studentów i pracowników naukowych. Na Wydziale Informatyki Universitat Politecnica de Valencia język angielski jest przedmiotem kierunkowym, a więc obowiązkowym. Zajęcia dotyczą języka ogólnego i technicznego. Pracownicy to wyłącznie angliści ze stopniem naukowym doktora, prowadzący własne  badania, publikujący artykuły i książki.

Rok akademicki rozpoczyna się na początku września, kończy się zaś w maju, w czerwcu odbywa się jedynie sesja poprawkowa.

Universitat Politecnica de Valencia kształci około 30 tysięcy studentów. Studenci mają do dyspozycji liczne kafeterie i stołówki, a lunch składający się z 2 dań, napoju i deseru kosztuje poniżej 5 euro. W rozległym kampusie znajdują się wszystkie wydziały uczelni, a teren jest dobrze zagospodarowany. Uwagę  przykuwają nowoczesne rzeźby, miejsca wypoczynku i funkcjonalnie zaprojektowane budynki o interesującej architekturze. Studenci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ ochrona nieustannie patroluje teren kampusu na motocyklach i skuterach. Społeczność studencka to także np. Niemcy, Polacy i Chińczycy.

Na Wydziale Informatyki część grup jest tylko anglojęzyczna, tzn. wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Studiować można oczywiście również po hiszpańsku i walencku.

Studenci chwalą łatwość parkowania na terenie kampusu, a także dostępność biblioteki – nawet do godziny pierwszej w nocy podczas sesji egzaminacyjnej. Zauważyłyśmy też, że portiernie wyposażone są nie tylko w komputery, ale także w drukarki, a ich pracownicy, podobnie jak pracownicy działu technicznego, znają język angielski w stopniu pozwalającym na komunikację. Na terenie uczelni znajduje się też punkt informacyjny dla studentów, z którego korzystają studenci pierwszego roku czy też nowo przybyli – na pewno jest to pomysł wart naśladowania.

Studia w Hiszpanii nie są tanie: kosztują 1500 euro rocznie. Koszt mieszkania to przeciętnie 250 euro za pokój we wspólnie wynajmowanym lokalu (akademiki są droższe), pozostałe wydatki studenci szacują na około 450 euro miesięcznie.

Naszą wizytę uważamy za owocną, mamy nadzieję, że przyniesie w przyszłości dalszą wymianę doświadczeń z nauczycielami Universitat Politecnica de Valencia.