Politecnico di Torino

Politecnico di Torino, Włochy, 3-9 czerwca 2012

Wizyta mgr Haliny Bramskiej i mgr Moniki Śleszyńskiej na Politechnice Turyńskiej rozpoczęła się krótkim spotkaniem z Chiarą Rubiano z Działu Współpracy z Zagranicą, po którym wykładowczynie udały się do Centrum Języków Obcych (CLA). Koordynatorem pobytu była Margaret Pate. Pierwsze zajęcia polegały na korekcie artykułu naukowego z dziedziny mechaniki. Nauczyciel języka angielskiego (native speaker) pełnił rolę konsultanta językowego i wspólnie z autorem dokonywał poprawek tekstu. Inne obserwowane zajęcia prowadzone były w grupie studentów przygotowujących się do ustnego egzaminu IELTS na poziomie B1. Na spotkaniu z pracownikami CLA mgr Bramska i mgr Śleszyńska przedstawiły prezentację dotyczącą nauczania języka technicznego, materiałów specjalistycznych tworzonych w SJO PB, organizacji roku akademickiego, zajęć, systemu oceniania i zaliczeń. Kolejnym punktem programu było omówienie zasad przeprowadzania egzaminów certyfikowanych (o profilu ogólnym, biznesowym i technicznym) na poziomie B2. Pracownicy CLA opowiedzieli o swoim programie nauczania, kursach przygotowujących do egzaminu IELTS i zakresie swoich obowiązków.

7 czerwca 2012 rozpoczęły się przygotowania do International Erasmus Fair. Inspirujące było np. spotkanie z Prorektorem ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Politechniki Turyńskiej, na którym zaprezentowano wszystkie wydziały i inne jednostki uczelni (Politechnika Turyńska plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu włoskich uczelni technicznych, zaś na 7-12 w Europie).

8 czerwca 2012 rozpoczęły się targi, na których mgr Bramska i mgr Śleszyńska prezentowały Studium Języków Obcych oraz ofertę edukacyjną PB. Odwiedzający stoisko interesowali się głównie możliwością przyjazdu do Białegostoku w ramach wymiany studenckiej, najwięcej było studentów architektury oraz wydziałów mechanicznego i elektrycznego.

Wizyta w Turynie wzbogaciła naszą wiedzę na temat funkcjonowania podobnych jednostek na uczelniach włoskich oraz przyczyniła się do wymiany cennych doświadczeń.

„Od kilku lat prowadzę autorskie kursy języka angielskiego dla pracowników naukowo-dydaktycznych oraz ćwiczenia w ramach lektoratu języka obcego dla doktorantów naszej uczelni. Umiędzynarodowienie Politechniki Białostockiej i większa mobilność naukowa pracowników wymagają dostosowania oferty językowej do potrzeb słuchaczy. Prowadzone przeze mnie zajęcia mają na celu rozwijanie kompetencji językowych w zakresie Academic English, by sprawnie przygotować prezentację ustną i napisać artykuł naukowy w języku angielskim. Jestem przekonana, że moje działania dydaktyczne w dużej mierze zainspirowane zostały zajęciami, w których uczestniczyłam na Politechnice Turyńskiej.”

mgr Monika Śleszyńska