Patras

W dniach 28 października – 3 listopada 2012 mgr Monika Śleszyńska i mgr Wojciech Rogalski przebywali na Uniwersytecie w Patras (Grecja), zaproszeni przez koordynatora programu Erasmus w studium języków obcych – Alexandrę Lotsari-Groumpou. Pierwsze zajęcia z grupą studentów z wydziału przyrodniczego (kierunek – geologia) przeprowadził mgr W. Rogalski. Dotyczyły one eksploracji kosmosu w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi oraz narodzin geologii. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii możliwe było przedstawienie tego zagadnienia w sposób atrakcyjny dla studentów. We wtorek zajęcia z grupą studentów z wydziału inżynierii (kierunek – inżynieria chemiczna) przeprowadziła mgr M. Śleszyńska. Tematyka spotkania związana była z uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków. Oprócz wykonania ćwiczeń sprawdzających rozumienie tekstu czytanego i słuchanego, studenci obejrzeli dwa krótkie filmy, przedstawiające poszczególne etapy tych procesów. Następnie wykonali kilka ćwiczeń leksykalnych i sprawdzali swoje wiadomości pracując w parach. Kolejna część 3-godzinnych zajęć przebiegła w luźniejszej atmosferze, przedstawiona została bowiem krótka prezentacja o naszej uczelni (strukturę, działalność Studium Języków Obcych oraz ofertę politechniki związaną z programem Erasmus). Dodatkowo studenci zobaczyli materiały filmowe promujące Podlasie i rozwiązali quiz sprawdzający wiedzę o regionie i kraju. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Cieszy fakt, iż przyjazd naszych wykładowców wzbudził duże zainteresowanie studentów również z innych wydziałów, a kilka osób zainteresowało się możliwością studiowania w Polsce.

Wykładowcy SJO PB spotkali się także z greckimi nauczycielami języka angielskiego, by opowiedzieć o swojej pracy i wymienić doświadczenia dydaktyczne oraz publikacje dotyczące nauczania języka technicznego wykorzystywane na zajęciach. Mamy nadzieję, że współpraca, którą nawiązano rozwinie się, ponieważ obie strony wydawały się być nią usatysfakcjonowane.