Escuela de Arte, Jerez, Hiszpania

W dniach 25-29 września 2017,  przebywałyśmy z wizytą roboczą w Departmento de Lenguas na uczelni Escuela de Arte w Jerez, w Hiszpanii, w ramach Programu Erasmus+. Zgodnie z uzgodnionym wcześniej programem, przeprowadziłyśmy zajęcia z języka angielskiego dla studentów I stopnia, podczas których studenci po raz pierwszy zetknęli się ze specjalistycznym słownictwem z dziedziny architektury i sztuki w języku angielskim, ćwiczyli umiejętność pisania raportów oraz budowania zespołów projektowych.

Ponadto, w związku z naszym pobytem, na uczelni zorganizowany został Polski Tydzień, czyli tydzień z kulturą i sztuką polską, który przygotowywałyśmy wspólnie ze stroną hiszpańską przez kilka tygodni pertraktując mailowo i telefonicznie. Ponieważ jest to uczelnia artystyczna, przeważały zagadnienia dotyczące sztuki, ale każdego dnia koncentrowaliśmy się na innych aspektach kultury. Były zatem malarstwo i rzeźba, architektura, muzyka, film i teatr, kuchnia polska oraz życie codzienne z elementami historii najnowszej.

Zorganizowaliśmy wystawę zdjęć słynnych Polaków, reprodukcji wybranych dzieł sztuki polskiej oraz zabytkowych i współczesnych konstrukcji architektonicznych. Przedstawiłyśmy prezentacje, każdego dnia omawiając inne aspekty kultury, z fragmentami polskiej muzyki klasycznej oraz współczesnej. Nie zabrakło też poczęstunku, który składał się z przywiezionych przez nas specjałów kuchni polskiej.

Był to tydzień intensywnej pracy, która dała nam mnóstwo satysfakcji, głównie dzięki licznym słowom uznania zarówno ze strony studentów jak i pracowników.

Podczas naszego pobytu nawiązałyśmy bliskie kontakty z pracownikami uczelni, których szczególnie interesowała nasza metodologia nauczania języka specjalistycznego. Powstał m.in. pomysł opracowania projektu partnerskiego w tematyce komunikacji międzykulturowej, jak również w dziedzinie nauczania języka specjalistycznego, który mamy nadzieję wypracować i złożyć w ramach Programu Erasmus+.

Escuela de Arte  jako szkoła wyższa oferuje dwa kierunki: architekturę wnętrz oraz projektowanie graficzne. Zajęcia na tych kierunkach są prowadzone głównie z języku hiszpańskim. W języku angielskim są prowadzone tylko nieliczne przedmioty, co może nieco utrudniać studiowanie w ramach Programu Erasmus+. Escuela de Arte prowadzi również własną szkołę średnią, która kształci techników głównie w dziedzinie renowacji zabytków i dzieł sztuki. Część absolwentów kontynuuje naukę na jednym z kierunków oferowanych przez uczelnię.

mgr Alina Jabłońska Domurat i mgr Małgorzata Komarewska