BarcelonaTech

International Staff Training Week

Universitat Politècnica de Catalunya BarcelonaTech

logo UPC

Barcelona to miasto o niepowtarzalnej atmosferze. Każdy, kto choć trochę czuje się „artystą”, znajdzie tu coś dla siebie. Miejsce to wydaje się być wprost wymarzone  do studiowania, zwłaszcza dla studentów Architektury.

Universitat Politècnica de Catalunya BarcelonaTech jest największą uczelnią techniczną w Katalonii. Naczelnym celem instytucji jest internacjonalizacja. W porównaniu z innymi hiszpańskimi uczelniami technicznymi, UPC posiada największą liczbę zagranicznych doktorantów i zagranicznych studentów studiów magisterskich. Na UPC studiuje ok. 30 tys. studentów, uczelnia zatrudnia ok. 3 tys. profesorów i naukowców. W skład uczelni wchodzi 20 szkół położonych w Barcelonie, Castelldefels, Manresa, Saint Cugar del Valles, Terrassa, Igualda, Vilanova i la Geltrui i w Mataro oraz 14 wydziałów. Nam udało się odwiedzić Barcelona North Campus oraz Castelldefels Campus. W ciągu całego pobytu opiekowały się nami: Lluisa Romanillos – Head of the Staff Mobility Office Institutional and Internationalization Office, Silvia Moros – ze Staff Mobility Office Institutional and Internationalization Office i Anna Maria Fabregas Punti – ze Staff Mobility Unit.

Łącznie na szkoleniu było 24 uczestników z: Polski, Niemiec, Szwecji, Włoch, Słowenii, Turcji, Cypru, Estonii, Finlandii, Austrii, Grecji i Portugalii. Prezentacje poszczególnych uczelni podzielone były na 2 dni. Naszą szczególną uwagę zwróciły wystąpienia przedstawicieli University of Maribor (Słowenia), Laurea University of Applied Sciences (Finlandia) oraz Ingolstadt University of Applied Sciences (Niemcy). Po wstępnych rozmowach myślimy, że uda się podpisać umowy bilateralne z ww. instytucjami. Ciekawą formą integracji uczestników była kolacja powitalna, na której można było skosztować tradycyjnych przysmaków przywiezionych przez wszystkich uczestników szkolenia.

Rzeczą godną uwagi była bardzo profesjonalna organizacja obsługi gości zagranicznych. Grupy były sprawnie przekazywane pomiędzy jednostkami. Byliśmy oprowadzani przez pracowników najlepiej zorientowanych w funkcjonowaniu danej jednostki. Ciekawy był również wykład na temat katalońskiej kultury i języka. Przedostatniego dnia pobytu zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy i udaliśmy się na spotkania w różnych jednostkach, m.in.: Library, Communications/Press, International Office in the ETSEIB (Engineering School), Academic Unit of a Faculty, Laboratory of Computational Methods, Center for Transfer of Technology.

Magdalena Opacka miała okazję zobaczyć centralne  biuro International Relations Office ETSEIB, ja natomiast spotkałam się z pracownikami The Language and Terminology Service – z panią Ruth Murray i panem Jordi Pujol Nadan, którzy opowiedzieli o specyfice swojej pracy. Centrum Językowe (The Language and Terminology Service) świadczy usługi językowe zarówno studentom, jak i pracownikom uczelni. Specyfiką serwisu językowego jest pomoc w nauce i posługiwaniu się językiem… katalońskim, ponieważ znaczna część zajęć prowadzona jest w obu językach: katalońskim i hiszpańskim. Z języków obcych największą popularnością, co nie dziwi, cieszy się język angielski – coraz więcej zajęć jest prowadzonych w tym języku, jak również oferowana jest opieka językowa wszystkim pracownikom uczelni oraz studentom i nauczycielom akademickim przyjeżdżającym z zagranicy.

Nasz wyjazd uważamy za niezwykle owocny. Miałyśmy okazję zaobserwować wiele nowych rozwiązań, które być może uda nam się wdrożyć w naszych jednostkach  (np. organizacja wizyt gości zagranicznych, przewodnik dla studentów zagranicznych, metody promocji wyjazdów zagranicznych, rozszerzenie usług językowych). Wizyta w UPC dała nam możliwość poznania innych metod organizacji pracy i nawiązania nieformalnych kontaktów, zarówno z pracownikami ww. instytucji,  jak i z innymi uczestnikami szkolenia. Wszystko to jest niezwykle ważne w naszej codziennej pracy.

Adios, Magdalena Opacka & Wioletta Omelianiuk