Stypendystka Fulbrighta w SJO

03-10-2022

W roku akademickim 2022/23 w Studium Języków Obcych PB mamy nową koleżankę. Jest to stypendystka Programu Fulbright ze Stanów Zjednoczonych.

Meghan spotkacie na zajęciach na lektoracie, podczas Erasmus Days i innych wydarzeń organizowanych przez SJO. Dodatkowo chętni będą mogli zapisać się na zajęcia konwersacyjne. Szczegóły podamy już wkrótce.

– Hello! My name is Meghan Ludke. I am excited to be a Fulbright English Teaching Assistant for the 2022/2023 year with Białystok University of Technology. I am originally from Muskego, Wisconsin, and recently graduated from the University of Notre Dame. After this year, I plan to attend medical school to become a doctor. Outside the classroom, my hobbies include baking, running, and trying new activities. I am excited to share more about my background and learn about others during my classes this coming year!