II Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia
30-06-2025
W dniach 24-26.06.2025 r. na Wydziale Mechanicznym PB odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia (2nd International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training). W wydarzeniu wzięło udział 54 młodych badaczy, studentów i doktorantów z siedmiu uczelni polskich i zagranicznych.
Jedną z prelegentek była dr Monika Śleszyńska, która przeprowadziła szkolenie dotyczące edycji pracy doktorskiej pt. „How to make your PhD thesis enjoyable to read”.
– Niektórzy doktoranci nie przykładają zbyt dużo uwagi do strony formalno-edytorskiej rozprawy. Wynika to z pośpiechu w finalizowaniu projektu doktorskiego, nieuwagi lub niewiedzy, że recenzje mogą zwierać komentarze dotyczące tego aspektu pracy i że warto o niego zadbać. W prezentacji odniosłam się do najbardziej popularnych błędów językowych – zbyt długich i zawiłych zdań, błędnego tłumaczenia terminów technicznych z języka angielskiego na język polski (czyli kalek językowych) lub wplataniu anglicyzmów do tekstu w języku polskim i niewłaściwej interpunkcji. Jednym z zarzutów recenzentów jest też stosowanie różnego nazewnictwa, co utrudnia zrozumienie przedstawianych zagadnień i tę kwestię też omówiłam w wystąpieniu. Swoje argumenty poparłam fragmentami recenzji rozpraw doktorskich z różnych dyscyplin. Myślę, że przekonałam swoich słuchaczy, że warto pamiętać o tym ostatnim szlifie, by pracę czytało się łatwo i przyjemnie, bo tego oczekują najważniejsi czytelnicy dysertacji doktorskiej. – mówi dr M. Śleszyńska.
Dr Monika Śleszyńska wzięła też udział w sesji plakatowej jako ekspertka językowa. Doktoranci opowiadali o swoich badaniach w języku angielskim. Każdy doktorant otrzymał informację zwrotną dotyczącą m.in. wymowy, zapisu akronimów i pozycji bibliograficznych, podpisów pod tabelami i rysunkami czy zapisu tytułu plakatu i jego sekcji.
– Myślę, że takie wsparcie jest doktorantom bardzo potrzebne. Wszyscy wyjeżdżają na międzynarodowe konferencje i chcą wypaść jak najlepiej. Niejednokrotnie wystąpienie w języku angielskim jest pierwszym wystąpieniem w karierze naukowej i wzbudza wiele emocji. – dodaje dr M. Śleszyńska.
Cieszymy się, że organizatorzy konferencji kolejny raz zaprosili do współpracy Studium Języków Obcych PB. Trzecia konferencja młodych naukowców już za rok!
Więcej o konferencji: https://pb.edu.pl/2025/06/27/ii-miedzynarodowa-konferencja-mlodych-naukowcow-odbyla-sie-w-politechnice-bialostockiej/