Wizyta w Universidad Politécnica de Madrid

04-04-2024

Wyjazd KA131 Erasmus+ miał miejsce w ramach Staff mobility for teaching w dniach 11.03-15.03.2024 na uczelnię Universidad Politécnica de Madrid (Hiszpania).
Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie nauczania języków obcych na uczelniach partnerskich. W ramach wizyty zrealizowano spotkania z następującymi pracownikami uczelni partnerskiej:
1/ Miguel Fernández Álvarez – koordynator Erasmus na wydziale przyjmującym Escuela Técnica Superior de Edificación
2/ Nuria Llauradó Perez – nauczyciel akademicki (przedmiot: rysunek), przedstawicielka kadry zarządzającej, secretaria academica – wydziałowy odpowiednik kanclerza na uczelni
3/ Pilar Izquierdo – osoba współpracująca z WBiNŚ PB w ramach projektu GLOCAL
4/ Ana Martínez Lara – dyrektor centrum językowego Centro de Lenguas, odpowiedzialna za organizację komercyjnych kursów języka hiszpańskiego na uczelni.

W ramach wymaganych godzin dydaktycznych przeprowadziłam w języku angielskim prezentację Politechniki Białostockiej oraz Studium Języków Obcych w dwóch grupach z wydziału (40 studentów) oraz zajęcia z języka hiszpańskiego w uczelnianym centrum językowym Centro de Lenguas, również w dwóch grupach (24 studentów). Ponadto miałam możliwość obserwowania zajęć z języka hiszpańskiego prowadzonych przez wykładowczynie hiszpańskie i zwiedziłam wydziałowe laboratoria.
Nietypowym elementem wyjazdu była międzynarodowa konferencja nauczycieli języka angielskiego organizowana w dn. 13-14.03.2024 w Madrycie przez British Council, w której wzięłam udział dzięki uprzejmości koordynatora wyjazdu, Miguela Fernández Álvarez. Tytuł konferencji to: Quality as a driving force in the changing world of assessment. Konferencja była bardzo dobrą okazją do networkingu – miałam przyjemność poznać P. Dyrektor Studium Języków Obcych (Servicio de Lenguas) Universidad Autónoma de Madrid, Nathalie Michaud Peladeau, która wykazała zainteresowanie współpracą z SJO PB.
Universidad Politécnica de Madrid to jedna z największych uczelni w Madrycie, w ramach której na czterech kampusach funkcjonuje 16 tzw. escuelas + 1 facultad (odpowiedniki naszych wydziałów) + 5 instytutów badawczych + 14 centrów R&D&I. Studiuje tam ok. 36.000 studentów, kadra akademicka to ok. 2.900 pracowników, uczelnia ma podpisanych ok. 2.500 umów międzynarodowych z innymi uczelniami na całym świecie.
Planowane jest podtrzymanie relacji w celu ewentualnej dalszej wymiany. Dla pracowników SJO taki wyjazd to kontakt z żywym językiem używanym w realnych sytuacjach, a więc możliwość podniesienia zawodowych kompetencji w zakresie nauczania języków obcych, w tym przypadku angielskiego i hiszpańskiego.

Violetta Grabińska, Kierownik Studium Języków Obcych PB