Wizyta na Uniwersytecie w Foggii (Universita’ Degli Studi di Foggia)

09-06-2022

W dniach 02 – 06 maja 2022 mgr Monika Śleszyńska oraz mgr Halina Bramska ze Studium Języków Obcych gościły na Uniwersytecie w Foggii we Włoszech. Przygotowały zajęcia nawiązujące do kultury polskiej, elementów języka włoskiego obecnych w języku angielskim i polskim oraz zajęcia na temat pisania tekstów akademickich i technicznych (technical writing).

– Duże wrażenie wywarła na nas otwartość pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej (Unità Cooperazione Internazionale) oraz fakt, że  zatrudnione są tam młode osoby – praktykanci – z Ukrainy. Uczelnia stara się im pomóc, przedłużając ich pobyt o kolejny semestr i udzielając stypendium finansowego. W wielu miejscach Foggii widać flagi z napisem „Pace” (pokój) oraz zawiązane na drzewach wstążeczki w barwach flagi Ukrainy. Język ukraiński i rosyjski też da się usłyszeć na ulicy; miasto przyjęło uchodźców.) – relacjonuje mgr Monika Śleszyńska.

Universita’ Degli Studi di Foggia jest gospodarzem International Week w dn. 07–11 czerwca 2022 w nadmorskim Vieste. Temat spotkania to: Rethinking University: Open Education Resources and Digital Scholarship. Uczelnia ma nadzieję na podpisanie kolejnych umów dotyczących mobilności studentów i pracowników. Uniwersytet przyjmuje ok 400 studentów rocznie w ramach programu Erasmus +.