Wyjazd pracowników Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB do Technical University w Zvoleniu, Słowacja
03-07-2025
Celem wizyty była wymiana doświadczeń dydaktycznych, promocja uczelni oraz wymiany studenckiej i kadrowej pomiędzy uczelniami. W tym kontekście zorganizowano szczegółową prezentację Politechniki Białostockiej na temat możliwości studiowania w ramach programu Erasmus+. Wizytę uzupełniały również spotkania z doktorantami, studentami, pracownikami naukowymi oraz przedstawicielami władz uczelni.
Podczas wizyty pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku spotkali się z:
- Prof. Ing. Jozef Krilek, PhD – Prorektorem ds. Nauki i badań Technical University in Zvolen, Kierownikiem Katedry Technologii Środowiska i Leśnictwa (Katedra environmentálnej a lesníckej techniky (FT)), Kierownikiem Zakładu Nauk i Badań (Referát pre vedu a výskum) i Kierownikiem Działu Transferu Technologii (Referát transferu technológií), na zaproszenie którego dr inż. Joanna Piotrowska – Woroniak i dr hab. Inż. Grzegorz Woroniak pojechali na staż w ramach Erasmus+,
- doc. Ing. Pavel Beňo, PhD – dziekanem Wydziału Technologicznego,
- prof. Ing. Marián Schwarz, CSc – dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska (FEE),
- doc. Ing. Iveta Ćabalová, PhD – kierownikiem Katedry Chemii i Technologii Chemicznych (DF),
- doc. Ing. Ján Kováć, PhD – zastępcą kierownika Katedry Environmentálnej a Lesníckej Techniky (FT),
- Ing.Tomás Kuvik,PhD – pracownikiem naukowym Katedry Environmentálnej a Lesníckej Techniky (FT),
- Ing. Vladimir Mancel, PhD – pracownikiem naukowym Katedry Environmentálnej a Lesníckej Techniky (FT),
- Dana Veselá – pracownikiem w Katedrze Chemii i Technologii Chemicznych (DF),
- doc. Ing. Helena Hybská, PhD – pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Środowiska (FEE),
- Ing. Milan Helexa, PhD – pracownikiem naukowym Katedry Environmentálnej a Lesníckej Techniky (FT).
Prof. Ing. Jozef Krilek, PhD – Prorektor ds. Nauki i Badań Technical University w Zvoleniu zaprezentował im Uczelnię i uczestniczył we wszystkich spotkaniach z pracownikami badawczo-dydaktycznymi Uniwersytetu Technologicznego oraz dziekanami poszczególnych wydziałów.
W trakcie spotkań z władzami uczelni i kadrą naukowo-dydaktyczną omówiono również perspektywy współpracy naukowej, badawczej i dydaktycznej, wymiany studentów/doktorantów i stażystów, a także wdrażania i prowadzenia wspólnych projektów naukowych.
Dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak i dr hab. inż. Grzegorz Woroniak przeprowadzili wykłady w Katedrze Technologii Środowiska i Leśnictwa.
Na koniec pobytu zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie dyplomów studentom ostatniego roku TUZVO. Omówiono również perspektywy dalszej współpracy z Technical University in Zvolen i Ondokuz Mayis University in Samsun w Turcji.
Technical University w Zvoleniu to uczelnia wyższa, która wspiera innowacyjne prowadzenie badań naukowych oraz oferuje kształcenie na wszystkich trzech poziomach edukacji wyższej zgodnie z europejskimi standardami naukowymi i edukacyjnymi. W zakresie badań akademickich realizuje swoją misję przez udział w projektach i programach badawczych w takich dziedzinach, jak nauki inżynieryjno-techniczne, ochrony środowiska, rolnictwie i leśnictwie oraz ekologii, energetyce odnawialnej oraz zarządzaniu ekonomicznym.
W Technical University, oferowane jest kształcenie wyższe oraz przygotowanie specjalistów poprzez studia licencjackie, inżynierskie oraz doktoranckie, z naciskiem na:
- technologie i urządzenia wykorzystywane w niekonwencjonalnych oraz odnawialnych źródłach energii;
- technologie oraz urządzenia w celu minimalizacji negatywnych efektów procesów przemysłowych;
- technologie produkcyjne dla sektora leśnego, obejmujące wszystkie aspekty obróbki drewna;
- technologie, urządzenia oraz systemy zarządzania, które chronią zdrowie, mienie oraz środowisko miejsca pracy i życia;
- technologie i urządzenia produkcyjne, które umożliwiają kontrolę maszyn oraz procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
W zakresie merytorycznym, badania naukowe koncentrują się głównie na zwiększaniu efektywności zarządzania zasobami i energią (takimi, jak długoterminowe odnawialne źródła energii i biomasa) oraz zarządzaniu jakością w sektorze produkcyjnym.
Podczas stażu pracownicy Politechniki Białostockiej mieli także okazję zapoznać się z tradycjami, folklorem oraz poznać historię miasta Krupiny.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska nie ponosi za nie odpowiedzialności.