W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.

Wizyta studyjna na Uniwersytecie w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie

23-06-2026
wizyta studyjna w Banja Luka, arch. pryw. J. Struk-Sokołowska

Wizyta studyjna na Uniwersytecie w Banja Luce w Bośni i Hercegowinie w dniach 8–12 czerwca 2026 r. odbyła się w ramach programu NAWA – „Across – Transgraniczny Uniwersytet Europejski”. W mobilności uczestniczyła grupa dziesięciu studentów kierunku inżynieria środowiska z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostocki pod opieką dr inż. Joanny Struk-Sokołowskiej i dr hab. inż. Jacka Dawidowicza.

W pierwszym dniu, podczas spotkania w Uniwersytecie w Banja Luce omówiono program wizyty studyjnej z prof. dr Draženko Bjelić oraz z prof. dr Žana Topalović. Zapoznano się z obiektami położonymi na terenie kampusu Uniwersytetu.

W ramach wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili ujęcie wody powierzchniowej z rzeki Vbras i podziemnej w postaci ośmiu studni wierconych oraz stację uzdatniania wody przedsiębiorstwa Vodovod A.D. Banja Luka. Podczas wizyty prof. dr Milan Janjić omówił sposób ujmowania i pompownia wody z ujęcia oraz wstępne procesy uzdatniania. Następnie prof. dr Draženko Bjelić, prof. dr Dijana Drljača z Wydziału Technologicznego oraz Pani Miljana Miljanović, dyrektor Sektora Jakości Wody i Ekologii, oprowadzili uczestników wyjazdu po obiektach stacji uzdatniania wody. Na terenie stacji znajduje się nowoczesne laboratorium, w którym wykonywane są na bieżąco analizy fizyczno-chemiczne oraz mikrobiologiczne wody w celu kontroli procesu uzdatniania wody oraz jej bezpieczeństwa. Kierownik laboratorium Pani Sandra Bešlagić oprowadziła grupę po laboratorium prezentując dostępną aparaturę i omawiając procedury związane z poborem próbek wody w mieście, ich transportem oraz częstotliwością wykonywanych badań. Pan Ognjan Miletić omówił badania mikrobiologiczne wody wykonywane w laboratorium, a w ramach warsztatów udostępnił studentom sprzęt wykorzystywane do analiz mikrobiologicznych (mikroskopy, płytki, kolonie bakterii).

Podczas spotkania na Wydziale Technologicznym wykład i zajęcia poprowadził prof. dr Draženko Bjelić, w ramach których studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej zostali zapoznani z regionem wokół Banja Luki, złożoną strukturą administracyjną Bośni i Hercegowiny, historią Uniwersytetu w Banja Luce, strukturą Uczelni. Z kolei przedstawiciel studentów Politechniki Białostockiej inż. Dawid Gudel zaprezentował Politechnikę Białostocką, wydziały, kierunki studiów w języku polskim oraz w języku angielskim, możliwości studiowania w ramach programu Erasmus+ oraz na studiach doktoranckich. W ramach dyskusji omówiono aktualne problemy związane z procesem dydaktycznym, możliwościami wymiany studenckiej, jak i współpracy naukowej pracowników. W dyskusji brali udział pracownicy Wydziału Technologicznego oraz studenci. Prodziekan prof. dr Pero Sailović oprowadził grupę po laboratoriach i salach dydaktycznych Wydziału Technologicznego.

Uczestnicy odwiedzili również Wydział Architektury Budownictwa i Geodezji, gdzie dzięki uprzejmości prof. dr Žany Topalović, kierownik Katedry Hydrauliki, mogli zobaczyć zaplecze dydaktyczne oraz innowacyjne technologie stosowane w działalności naukowej i dydaktycznej związanej wizyta studyjna w Banja Luka, arch. pryw. J. Struk-Sokołowska (JPEG, 171 KB)z architekturą, budownictwem hydrotechnicznym, gospodarką wodną.

Uzupełnieniem bogatego programu wizyty był spacer po zadbanej, zabytkowej części miasta Banja Luka, które pełni funkcję stolicy Republiki Serbskiej, będącej jedną z dwóch jednostek autonomicznych w ramach Bośni i Hercegowiny. Na podkreślenie zasługuje bardzo serdeczne przyjęcie grupy z Politechniki Białostockiej przez pracowników Uniwersytetu w Banja Luce oraz przedsiębiorstwa Vodovod A.D. Banja Luka.

Wyjazd w ramach wymiany Across był bardzo wartościowym doświadczeniem pozwalającym podnieść kompetencje pod względem dydaktycznym, naukowym, jak i społecznym.

 

Projekt „Across – Transgraniczny Uniwersytet Europejski” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w ramach projektu NAWA pt. „Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich” o numerze FERS.01.05-IP.08-0219/23.

#FunduszeEuropejskie
#FunduszeEU