Wizyta naukowców z The Maharaja Sayajirao University of Baroda w Indiach
19-05-2025
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej (WM PB) konsekwentnie rozwija działania na rzecz umiędzynarodowienia, tworząc przestrzeń do współpracy naukowej i wymiany doświadczeń z partnerami z całego świata. Niewątpliwym wsparciem jest program NAWA PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej, który oferuje naszym pracownikom, doktorantom i studentom wyjazd, ale także zapraszanie zagranicznych naukowców. I tak, 12-16 maja gościliśmy na Wydziale Mechanicznym naukowców z The Maharaja Sayajirao University of Baroda w Indiach.
Wizyta była okazją do prezentacji potencjału badawczo-dydaktycznego Wydziału, a przede wszystkim inspirującym czasem wymiany myśli, nawiązywania nowych relacji i dzielenia się wiedzą. Goście zaprezentowali swoje działania naukowe obejmujące m.in.: zastosowania uczenia maszynowego (machine learning), modelowanie zjawisk i materiałów na poziomie atomowym (DFT).
W programie znalazły się również wizyty w laboratoriach Wydziału Mechanicznego, które pozwoliły gościom poznać możliwości badawcze, a także sposób kształcenia inżynierów w naszej uczelni. Duże zainteresowanie wzbudziła możliwość przetestowania stanowiska do spawania w rzeczywistości rozszerzonej (AR) – innowacyjnego narzędzia dydaktycznego pozwalającego na realistyczne odwzorowanie procesu spawania bez użycia materiałów eksploatacyjnych, w całkowicie kontrolowanym środowisku.
Szczególnym punktem programu była wizyta w firmie PROMOTECH – innowacyjnym przedsiębiorstwie z Białegostoku, które od lat współtworzy obraz polskiej myśli technicznej na arenie międzynarodowej. Firma nieustannie rozwija i wdraża zaawansowane technologie, by wyprzedzać i w pełni zaspokajać potrzeby klientów. PROMOTECH oferuje ponad 300 specjalistycznych produktów, w tym m.in.: elektronarzędzia, wiertarki magnetyczne, ukosowarki, systemy do automatyzacji spawania i cięcia oraz kompletne linie technologiczne tworzone na indywidualne zamówienie. Ponad 90% produkcji trafia na eksport, a rozwinięty dział Badań i Rozwoju prowadzi intensywne prace nad nowymi i ulepszanymi rozwiązaniami technicznymi.
Podczas pobytu na Podlasiu goście mieli również okazję lepiej poznać polską kulturę oraz regionalne dziedzictwo. Wspólne wyjścia i prezentacja walorów kulturowych i przyrodniczych regionu pozwoliły uczestnikom poszerzyć wiedzę o Polsce, jej historii i tradycjach, a także doświadczyć gościnności i otwartości naszego środowiska akademickiego.
Wierzymy, że nawiązane podczas wizyty kontakty zaowocują współpracą międzynarodową i wspólnymi publikacjami. To kolejny krok w kierunku silniejszego powiązania Wydziału Mechanicznego PB ze światową nauką i przemysłem.
