Przedstawicielki Wydziału Architektury PB odwiedziły Escuela de Arte y Superior de Diseño de Jerez
16-05-2025
Uczelnia, której historia sięga 1908 r. znajduje się w budynku dawnego klasztoru La Victoria, założonego w XVI wieku. Początkowo funkcjonowała ona jako szkoła rzemiosła artystycznego. Obecnie Szkoła Sztuk Pięknych w Jerez oferuje studia licencjackie, średnio i zaawansowany poziom sztuk plastycznych i projektowania oraz wyższe studia w zakresie projektowania wnętrz i projektowania graficznego. Pomieszczenia akademickie, sale projektowe i warsztatowe zlokalizowane są wokół zabytkowego krużganka, a sala wykładowa mieści się w refektarzu dawnego klasztoru.
Podczas pobytu naukowczynie spotkały się m.in. z dyrektorem szkoły, Neftalí Pérez Franco, a także z koordynatorkami programu Erasmus: kierowniczką Departamento de Relaciones Institucionales e Internacionales i wykładowczynią Historii Sztuki, Isabel Almagro Franco oraz wykładowczynią Maríą Victorią Orozco Flores.
Przeprowadziły wykłady na Departamento de Enseñanzas Artísticas Superiores de Diseño de Interiores, które odbyły się w ramach zajęć: History of architecture and interior design I oraz History of architecture and interior design II. Dr Magdalena Sulima wygłosiła wykład oraz zaprezentowała multimedialną wystawę na temat “Traditional wooden houses in villages of north-eastern Poland as an architectural and cultural phenomenon”, natomiast dr Katarzyna Richter opowiedziała o “Buddhist architecture on the East on the example of The Borobudur temple. History, structure, symbolism and conservation. Influence on the contemporary Indonesian culture”. Dodatkowo w ramach pobytu zaprezentowała ona czasową wystawę pt. “Hall of Buddhas, Warsaw, Poland, 2024”, która jest do obejrzenia w terminie 05-19.05.2025 w hollu Escuela de Arte superior i Disenio de Jerez.
Katalog wystawy dostępny jest na stronie Oficyny Wydawniczej PB.
Prowadzone zajęcia miały formę wykładową oraz dyskusyjną. Dr M. Sulima opowiedziała o dziedzictwie architektoniczno-kulturowym województwa podlaskiego, a także zaprezentowała prace projektowe wykonywane przez studentów Wydziału Architektury PB podczas zajęć z przedmiotu Osadnictwo wiejskie, którego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na zachowaną tradycyjną zabudowę z obszaru naszego regionu i przetrwałe tu wartości kultury niematerialnej oraz potrzebę ich ochrony. Obydwa wykłady i przekazywane treści spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców i były przedmiotem ciekawych dyskusji oraz wymiany myśli.
Realizowana mobilność była dobrą okazją do promocji Politechniki Białostockiej i zachęcenia hiszpańskich studentów do studiowania na Wydziale Architektury PB, w ramach programu Erasmus+. Nasza uczelnia znana jest gronu studenckiemu i pedagogicznemu Escuela de Arte y Superior de Diseño de Jerez, czego przykładem były pozytywne doświadczenia kilkorga studentów biorących udział w ubiegłorocznej edycji Blended Intensive Programme, czy pracowników uczestniczących w Dniu Hiszpańskim w Politechnice Białostockiej.
Pobyt na Uczelni w Jerez był doskonałą sposobnością do doskonalenia rozwoju i możliwości przyszłej współpracy, m.in. w ramach wspólnych projektów badawczych, konferencji czy programów edukacyjnych.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska nie ponosi za nie odpowiedzialności.