Współpraca FRSE i PB #interlab+ 2025
23-04-2025
Z radością informujemy, że Politechnika Białostocka zawarła umowę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) na realizację warsztatów międzykulturowych #interlab+ 2025 w ramach działań typu TCA programu Erasmus+.
To już druga współpraca w ramach projektu #InterLab – w ubiegłym roku zrealizowaliśmy analogiczny cykl warsztatów, w których udział wzięli zarówno pracownicy uczelni, jak studenci lokalni i zagraniczni.
W tym roku grupą docelową stanowią wyłącznie pracownicy PB, a planowane do realizacji działania to jednodniowe warsztaty dla kadry dydaktycznej (wstępny termin 20.10.2025) oraz dwudniowe spotkanie dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (wstępny termin 21-22.10.2025).
Projekt #interlab+ ma na celu wspieranie integracji środowiska akademickiego poprzez rozwijanie kompetencji międzykulturowych, budowanie otwartości oraz promowanie różnorodności kulturowej wśród studentów i pracowników uczelni.
Warsztaty międzykulturowe, będą przestrzenią do wymiany doświadczeń, pogłębiania wiedzy o innych kulturach oraz rozwijania umiejętności komunikacji w środowisku międzynarodowym, a przeprowadzą je na PB pani Katarzyna Błasińska oraz pani Marta Brzezińska-Hubert.
Katarzyna Błasińska
Trenerka komunikacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej, uwzględniająca globalną perspektywę omawianych zagadnień. Od ponad 20 lat związana z organizacjami pozarządowymi, mediatorka, superwizora, mentorka. Pracuje z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce, Gruzji i Ugandzie, a także z organizacjami i instytucjami w Ukrainie, Armenii i krajach Unii Europejskiej. Współpracowała również z Masajami w Kenii, osobami z dysfunkcją wzroku w Brazylii oraz pracownikami i pracowniczkami socjalnymi w Chinach. Szkolenia z orientacji kulturowej i komunikacji międzykulturowej prowadzi dla szkół, uczelni wyższych, samorządu lokalnego, ośrodkó1) pomocy społecznej, biznesu.
Od kilkunastu lat zajmuje się tematyką integracji i spójności społecznej. Brała czynny udział w pracach nad Modelem Integracji Imigrantów oraz Modelem Równego Traktowania w Gdańsku, a następnie w ich wdrażaniu. Wspierała ukraińskie gminy w procesie reformy samorządowej poprzez organizację szkoleń i wizyt studyjnych. Od 2022 roku zaangażowana w działania humanitarne w odpowiedzi na pełnoskalową wojnę w Ukrainie – współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami publicznymi i agendami ONZ, także w kontekście rozwijanie kompetencji międzykulturowych i tworzenia lokalnych strategii integracji osób z doświadczeniem uchodźstwa. Od roku pracuje z czterema samorządami lokalnymi i bibliotekami nad tworzeniem lokalnej strategii integracji osób z doświadczeniem migracji, w tym uchodźstwa.
Superwizorka asystentek międzykulturowych w polskich szkołach, trenerka osób pracujących w obszarze działań pomocowych i integracyjnych w Polsce, Europie i na Kaukazie. Prowadzi szkolenia dla wolontariuszy i wolontariuszek Europejskiego Korpusu Solidarności (ESC) oraz współpracuje m.in. z FRSI, FRSE, Fundacją Batorego, Fundacją Edukacja dla Demokracji oraz UNHCR. Tworzy materiały edukacyjne, gry edukacyjne. prowadzi warsztaty i szkolenia stacjonarne i online.
Marta Brzezińska-Hubert
Trenerka i facylitatorka, specjalizująca się w obszarach związanych przede wszystkim z edukacją międzykulturową i pozaformalną oraz międzynarodowymi projektami edukacyjno-kulturalnymi. Absolwentka Centrum Studiów Społecznych IFiS PAN i Lancaster University, Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych UE w Poznaniu, Szkoły Trenerskiej Biznesu House of Skills, Europejskiej Szkoły Trenerskiej SALTO T&C oraz Japan Intercultural Institute Masterclass. Posiada kilkuletnie doświadczenie życia w innych kulturach, w tym pracy z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźctwa. Członkini krajowych i międzynarodowych zespołów trenerskich w ramach programów interlab+, Europejskiego Korpusu Solidarności, Erasmus+, Polskiego Forum Migracyjnego, Europejskiej Akademii Dyplomacji, Narodowego Centrum Kultury oraz European Platform of Learning Mobility, w ramach których tworzy również publikacje, metody szkoleniowe i projekty edukacyjne.
Realizacja warsztatów #interlab+ jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Dziękujemy FRSE za zaufanie i cieszymy się na wspólne działania na rzecz umiędzynarodowienia naszej uczelni!