Wizyta pracownika WE PB na uniwersytecie w Las Palmas de Gran Canaria
26-04-2024
Podczas swojego pobytu R. A. Sobolewski prowadził zajęcia dydaktyczne dotyczące struktury i funkcjonowania polskiego systemu elektroenergetycznego i analizy rozpływu mocy w systemach elektroenergetycznych na przykładzie systemu krajowego. Zajęcia były prowadzone dla grupy 10 studentów szkoły Escuela de Ingenerias Industriales y Civiles (EIIC) studiujących inżynierię elektryczną. W zajęciach wzięło udział również kilku pracowników naukowych z katedry Departamento de Ingeneria Electrica (DIE), zainteresowanych branżą elektroenergetyki. Po wykładzie miała miejsce merytoryczna dyskusja na temat prezentowanych treści, zwłaszcza w kontekście rozwoju systemu w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej w Polsce i farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Zostało również poruszone zagadnienie prognozowania mocy wytwarzanej przez farmy wiatrowe w kontekście prowadzenia ruchu operacyjnego systemu, którym R.A. Sobolewski zajmuje się w swojej pracy naukowo-badawczej.
W trakcie spotkania z pracownikami i studentami EIIC przedstawiona została oferta dydaktyczna Wydziału Elektrycznego PB adresowana do studentów zagranicznych zainteresowanych podjęciem studiów na Wydziale Elektrycznym PB w ramach programu Erasmus+. W spotkaniu wzięła udział również pani dr inż. Noemi Melián Martel – zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej w EIIC. Oferta oraz szeroka prezentacja Politechniki Białostockiej (np. kierunków studiów, potencjału badawczego itd.) i Wydziału Elektrycznego spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Z uwagi na przedstawienie oferty edukacyjnej przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego na ULPGC studia Erasmus+ jest realna szansa na przyjazd większej liczby studentów z EIIC na PB w ramach tego programu.
Podczas wizyty w DIE R.A. Sobolewski miał okazję zwiedzić kilka laboratoriów badawczo-dydaktycznych, t.j.: Laboratorium odnawialnych źródeł energii, laboratorium maszyn elektrycznych, Laboratorium techniki wysokich napięć, Laboratorium systemów wytwarzania energii elektrycznej i zasilania statków oraz Laboratorium podstaw elektrotechniki. W tym ostatnim przypadku R.A. Sobolewski wziął udział w zajęciach ze studentami i zapoznał się z wybranymi sposobami prowadzenia zajęć laboratoryjnych. Wymieniono się również wiedzą i doświadczeniami w prowadzeniu zajęć wykładowych i laboratoryjnych na EIIC i Wydziale Elektrycznym PB. W laboratorium systemów wytwarzania energii elektrycznej i zasilania statków uwagę zwróciło stanowisko laboratoryjne zaprojektowane i opracowane przez nauczyciela akademickiego DIE, odwzorowujące rzeczywiste warunki generacji energii na statkach i zasilania infrastruktury technicznej na statkach, w pełni dostosowane do potrzeb prowadzenia badań i zajęć dydaktycznych.
Po zajęciach był czas na konstruktywne rozmowy R.A. Sobolewskiego z dr inż. Fabian Deniz Quintana – dyrektorem DIE i nauczycielem akademickim oraz dr inż. Eduardo Vega Fuentes – nauczycielem akademickim w DIE na temat możliwości podjęcia konstruktywnej współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w postaci wspólnych projektów. Zainteresowanie współpracą naukowo-badawczą wynika między innymi z faktu, że mix energetyczny wyspy Gran Canaria opiera się w dużej mierze na odnawialnych źródłach energii (energetyka wiatrowa i fotowoltaiczna) i wspomniani wyżej nauczyciele DIE mają bardzo dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie działania tego typu źródeł i bilansowania systemu elektroenergetycznego na wyspie. W związku z rozmowami na temat współpracy, czterech pracowników DIE zadeklarowało wolę złożenia rewizyty na Wydziale Elektrycznym PB w roku akademickim 2024-2025.
Opiekunem podczas całego pobytu dr. hab. inż. R.A. Sobolewskiego w EIIC był dr inż. Fabian Deniz Quintana – dyrektor DIE. Wyjazd odbył się w ramach STA/KA131 programu Erasmus+.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska nie ponosi za nie odpowiedzialności.