Aktualności z sieci BUP

19-01-2024
BUP Weekly
Uppsala University zaprasza do składania wniosków na Program dla badaczy wizytujących wiosna 2024 r.
Instytut Studiów Rosyjskich i Eurazjatyckich (IRES) ogłosił otwarte zaproszenie do udziału w programie, który oferuje w pełni finansowane miesięczne stypendia badawcze w IRES, obejmujące podróż, zakwaterowanie i opłatę w wysokości 20 000 SEK.
Przez cały okres badawczy zapewniany jest pełny dostęp do pomieszczeń IRES i zasobów bibliotecznych Uniwersytetu w Uppsali. Obecna runda wniosków oferuje jedno indywidualne stypendium. Wizyty badawcze trwające łącznie jeden miesiąc muszą odbyć się w okresie od marca do czerwca 2024 r., rozpoczynając od pierwszego dnia każdego miesiąca. Od kandydatów wymaga się posiadania stopnia doktora lub równoważnego.
Termin składania wniosków upływa 28 stycznia 2024 r.
Aplikuj teraz

Uniwersytet Jagielloński zaprasza do nadsyłania abstraktów na międzynarodową konferencję „Ziemia jako system człowiek-środowiskowy: wyzwania i dynamika”
W 2024 roku Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obchodzi 175-lecie istnienia. Jubileusz ten stanowi doskonałą okazję do zajęcia się kwestiami kluczowymi dla przyszłych zrównoważonych interakcji człowiek-środowisko, czerpiąc zarówno z wcześniejszych badań geograficznych, jak i przeszłych zmian środowiskowych, poprzez zorganizowanie konferencji.
Wydarzenie odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w dniach 6-8 maja 2024 r.
Konferencja ma na celu stymulowanie nowych pomysłów i wspieranie współpracy w dziedzinie geografii i pokrewnych obszarów badawczych. Spotkanie to gromadzi naukowców w celu omówienia różnorodnych obszarów badawczych istotnych dla współczesnych i przyszłych badań geograficznych.
Współpracowników BUP zapraszamy do zgłaszania abstraktów w formie ustnej lub plakatowej podczas jednej z pięciu równoległych sesji tematycznych:
  • Ekosystem miejski: usługi i konflikty
  • Gleby w antropocenie: zagrożenia, wyzwania i możliwości
  • Dynamiczne zmiany użytkowania gruntów: szansa na ponowne zdziczenie?
  • Zmiana klimatu: wykrywanie i skutki
  • Turystyka (re)konfigurowana: myślenie geograficzne w badaniach turystycznych
Rejestracja trwa do 21 stycznia 2024 r.
Więcej informacji na stronie organizatora

Międzynarodowa konferencja na temat energii odnawialnej

Gospodarzem tej konferencji, która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2024 r., będzie Centrum Ukraińsko-Polskie. Tematem konferencji online będzie „Energia odnawialna i efektywność energetyczna XXI wieku”.
Wydarzenie gromadzi badaczy, przedstawicieli przemysłu, decydentów, przedstawicieli instytucji edukacyjnych, inwestorów i partnerów międzynarodowych.
Kluczowe tematy poruszane na konferencji to:
  • Efektywności energetycznej
  • Zintegrowane Systemy Energii Odnawialnej
  • Technologie energetyki wiatrowej
  • Inżynieria energii słonecznej
  • Energia z biomasy
  • Moc hydrauliczna
  • Energia geotermalna
  • Działania edukacyjne
  • Energia wodorowa
  • Energia środowiskowa (pompy ciepła)
  • Inteligentne sieci
Termin nadsyłania abstraktów upływa 15 marca 2024 r.
Więcej informacji na stronie organizatora