Welcome to Poland NAWA na PB
31-05-2023
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprezentowała listę podmiotów, które otrzymały środki finansowe w ramach rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków nr 33/2022 z dnia 20 października 2022 roku dotyczących udziału w Programie Welcome to Poland. Wśród 43 uczelni z Polski znalazła się również Politechnika Białostocka.
Celem Programu Welcome to Poland jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów związanych z:
1) budowaniem potencjału Wnioskodawców w zakresie umiędzynarodowienia;
2) budowaniem potencjału Wnioskodawców w zakresie przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i naukowej;
3) promowaniem Wnioskodawców na arenie międzynarodowej, w szczególności poprzez współpracę z zagranicznymi absolwentami.
Głównym celem projektu złożonego przez Politechnikę Białostocką jest organizacja i utrzymanie miejsca dedykowanego obsłudze studentów i kadry zagranicznej na PB, tzw. Welcome Centre.
Grupę docelową projektu stanowią studenci zagraniczni studiujący w PB w ramach programu Erasmus+, podwójnego dyplomowania, studiów na pełnym cyklu lub jako freemoverzy, praktykanci zagraniczni, uczestnicy międzynarodowych szkół letnich organizowanych w ramach realizowanych przez PB projektów, zagraniczni pracownicy naukowi oraz inni goście międzynarodowi PB.
W ramach działalności Welcome Centre planowane jest m.in. stworzenie spotów informacyjnych dot. formalności związanych z pobytem na uczelni oraz w Polsce, organizacja wycieczek po Białymstoku, wyjść kulturalno-integracyjnych oraz warsztatów kulinarnych z kuchni polskiej dla obcokrajowców, a także aktualizacja materiałów promocyjnych PB w języku angielskim. Planowane jest również zapewnienie transportu dla studentów zagranicznych z Warszawy do Białegostoku na początku każdego semestru, czy ustawienie ogólnodostępnego dla zagranicznych gości, multimedialnego standu informacyjnego przy Biurze ds. Współpracy Międzynarodowej PB.
Projekt wpłynie na poprawę jakości obsługi studentów i gości zagranicznych, rozszerzenie wiedzy o kulturze Polski, postrzeganie miasta i kraju jako miejsca przyjaznego i atrakcyjnego do życia, co przyczyni się do zbudowania pozytywnego wizerunku Uczelni na arenie międzynarodowej, a z czasem wpłynie na większą liczbę mobilności studentów oraz członków społeczności akademickich uczelni zagranicznych.
Pełna lista podmiotów, które otrzymały dofinansowanie dostępna jest TUTAJ