Wizyta studyjna pracowników Wydziału Architektury na Czech Technical University w Pradze

10-05-2023

W ramach programu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w dniach 01.05.2023 – 06.05.2023 r. dr arch. Adam Jakimowicz oraz mgr arch. Agnieszka Modzelewska z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej odbyli wizytę studyjną na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Pradze (Republika Czeska).
Wizyta stanowiła kontynuację odnowionych ostatnio kontaktów naukowych pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej oraz praskim Wydziałem Architektury. Ze strony czeskiej wizytę koordynował prof. dr arch. Henri Achten. Głównym celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy wydziałami.
Dr A. Jakimowicz wygłosił wykład „Design Practice Research”, podczas którego podzielił się swoim doświadczeniem w dziedzinie rozwijania badań naukowych w oparciu o praktykę projektową w architekturze i designie.
Mgr A. Modzelewska przedstawiła międzynarodowy projekt dydaktyczny CityGO, którego współuczestnikiem jest Wydział Architektury PB.
Podczas wizyty zapoznano się ze strukturą oraz laboratoriami i pracowniami Wydziału Architektury w Pradze. W związku z tym, że goście z Politechniki Białostockiej zajmują się na co dzień technikami oraz mediami cyfrowymi w architekturze, znaczną część wizyty miała miejsce w Laboratorium Cyfrowego Modelowania Architektonicznego MOLAB. Szczególną uwagę poświęcono projektom oraz badaniom realizowanym z wykorzystaniem różnych technologii druku 3D. Przedyskutowane zostały również prowadzone w Pradze badania naukowe wykorzystujące technologię BIM – na tej bazie ustalone zostały możliwości konsultowania pracy doktorskiej mgr Modzelewskiej, która dotyczy BIM w architekturze. Ponadto, przedstawiciele PB wzięli udział w warsztatach dotyczących robotyki oraz projektowania parametrycznego, prowadzonych przez doktorantów prof. H. Achtena.

Podczas wizyty przeprowadzone zostały rozmowy dotyczące dalszej współpracy pomiędzy wydziałami:
– z prof. dr Daną Matejovską i prof. dr Henrim Achtenem z laboratorium MOLAB ustalono formę i zakres pilotażowego projektu studenckiego online, którego realizacja planowana jest na semestr zimowy 2023/34;
– z prof. dr Ireną Fialovą, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Architektury w Pradze uzgodniono możliwość przygotowania wniosku w ramach Blended Intensive Program Erasmus+.