Mobilność szkoleniowa w Norwegian University of Science and Technology
30-09-2022
W dn. 19-21.09.2022 Marta Orpik i Agnieszka Gniazdowska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej PB gościły na uczelni partnerskiej w Trondheim, Norwegian University of Science and Technology (NTNU).
Pierwszego dnia wizyty odbyło się spotkanie z pracownikami Office of International Relations, w którym pracuje blisko 20 osób. Koordynatorem spotkania był Gunnar Bergseth, w biurze odpowiedzialny za umowy międzyinstytucjonalne oraz aplikacje na realizację projektów Erasmus+. Na spotkaniu przeprowadzono szczegółowe rozeznanie dotyczące profilu PB w kontekście rozwoju współpracy pomiędzy uczelniami. Omówiono możliwości związane z realizacją mobilności studenckich w ramach Erasmus+. W tym kontekście dużym utrudnieniem wydaje się być różnica w kalendarzach akademickich PB i NTNU- rok akademicki w Norwegii rozpoczyna się już w sierpniu. Nie skreśla to jednak możliwości wymiany studenckiej – pracownicy PB zaproponowali wspólną organizację Blended Intensive Programme, co spotkało się z zainteresowaniem pracowników NTNU. Podczas spotkania, Gunnar Bergseth dodatkowo przedstawił zakres działań biura ds. współpracy NTNU oraz działalność dot. działań międzynarodowych NTNU. NTNU ma ok. 3 563 studentów zagranicznych, studiujących na uczelni w ramach różnych programów i projektów (liczba wszystkich studentów uczelni wynosi 44 170; co ciekawe, studenci zagraniczni studiujący na NTNU w trybie full-time nie płacą za studia, które finansowane są budżetu rządowego). Biuro ds. Współpracy NTNU zajmuje się administracyjnymi aspektami realizowanych projektów; działania dotyczące bezpośrednio studentów, takie jak przyjmowanie na studia na pełnym cyklu, aplikacje w ramach Erasmus+ czy wydarzenia dla studentów, oraz realizacja działań projektowych zostały zdecentralizowane i są realizowane bezpośrednio na wydziałach, które zatrudniają koordynatorów projektów i doradców studenckich.
Drugiego dnia mobilności, Marta Orpik i Agnieszka Gniazdowska spotkały się z Dominikiem Osińskim, wykładowcą na Faculty of Information Technology and Electrical Engineering. Dominik oprowadził Martę i Agnieszkę po części kampusu, który łącznie ma powierzchnię 734 000 m2. W ciągu ponad 4-godzinnego oprowadzania, pracownice PB poznały zaplecze techniczne laboratoriów i pracowni, biblioteki wydziałowe, aule i sale wykładowe, stołówki, części wspólne dla studentów oraz pokoje wykładowców. Wyjątkowo ciekawym miejscem była pracownia koła naukowego studentów, działającego na Faculty of Information Technology and Electrical Engineering. Sala wyposażona w drukarki 3D, komputery, narzędzia i inne sprzęty techniczne jest dostępna dla studentów należących do koła przez całą dobę – wstęp na teren budynków uczelni jest możliwy dzięki karcie elektronicznej, którą posiadają studenci i pracownicy NTNU. Przedstawiciel koła naukowego opowiedział o ich działalności polegającej na stworzeniu przestrzeni, gdzie studenci mogą rozwijać swoje pasje, nie tylko te związane z kierunkami ich studiów.
Ostatniego dnia wizyty przedstawicielki BWM spotkały się z Trude Buøy Solvang, pełniącą funkcję doradcy studenckiego na Faculty of Information Technology and Electrical Engineering. Podczas spotkania Trude przedstawiła działalność wydziału oraz sposoby zarządzania kwestiami dotyczącymi projektów i programów międzynarodowych. Decentralizacja działań z tym związanych sprawdza się na NTNU, pozwalając na sprawną realizację projektów. Na spotkaniu szerzej omówiona została możliwość współpracy PB i NTNU przy organizacji Blended Intensive Programme. Po rozpoznaniu zakresów nauczania wspólnych dla obu uczelni, planowana jest organizacja kursu związanego z automatyką, elektroniką i elektrotechniką oraz informatyką.