Przedstawicielki SJO na Molde University College

08-09-2023

W dniach 28.08-01.09.2023 roku mgr Halina Bramska i mgr Monika Śleszyńska ze Studium Języków Obcych PB gościły w Molde University College – Science  College in Logistics w Norwegii. Wyjazd był kolejną realizacją mobilności pracowników PB do norweskiej uczelni partnerskiej w ramach projektu Program Edukacja EOG/21/K2/W/0004 Komponent II: Mobilność w szkolnictwie wyższym.  W ramach wizyty wykładowczynie przeprowadziły zajęcia na temat kultury polskiej (mgr Halina Bramska) i academic writing (mgr Monika Śleszyńska).

Opiekunem pobytu ze strony uczelni w Molde był dr Yury Redutsky, który zorganizował spotkanie ze studentami, pracownikami dydaktycznymi i administracyjnymi. Dr Redutsky został zaproszony do odwiedzenia SJO PB i przeprowadzenia zajęć z doktorantami Szkoły Doktorskiej  PB.

Molde University College nie jest bardzo dużą uczelnią. Aktualnie studiuje w niej 3600 osób. Uczelnia angażuje się w wiele  programów  badawczych. Odbywają się  tu liczne wydarzenia naukowe. Największe  wrażenie robi  pięknie  położony  kampus oraz architektura nawiązująca  do tradycji morskich i przyrody regionu. Budynki uczelni wyposażone są w liczne udogodnienia, np. automatycznie otwierane drzwi, dystrybutory ze schłodzoną wodą, kąciki szachowe, wygodne miejsca odpoczynku  i pokoje wyciszenia. W jednym z budynków znajduje się  kafeteria serwująca smaczne  i niedrogie posiłki. Molde oczarowuje drewnianą architekturą, zadbanymi ogrodami, wszechobecnymi samochodami  elektrycznymi i licznymi stanowiskami do ich ładowania. Położone w pięknym fiordzie i otoczone górami jest również celem wielu wycieczek i przystankiem na trasie Hurtigruten, norweskiej linii promowej powstałej już w 1893 roku.