Wyjazd naukowy w ramach projektu PROM do Centrum Badań i Rozwoju Leśnictwa Andyjsko-Patagońskiego w Argentynie

31-03-2023

W dniach 12 do 27 marca 2023 roku dr Yauheni Yurchanka, adiunkt badawczy z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, zrealizował wyjazd naukowy do Argentyny, prowincji Chubut, w ramach projektu PROM finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem wyprawy był zbiór w terenie materiału w postaci grzybów kortycjoidalnych do badań, a następnie publikacji wyników.

Instytucją goszczącą było Centrum Badań i Rozwoju Leśnictwa Andyjsko Patagońskiego (Centro de Investigación y Extensión Forestal Andino Patagonico, CIEFAP) w mieście Esquel, w Argentynie. Wyjazd naukowy był możliwy dzięki współpracy i przychylności prof. Mario Rajchenberga – jednego z czołowych, światowych ekspertów w dziedzinie taksonomii grzybów poliporoidalnych i kortycjoidalnych oraz patologii lasu.

CIEFAP pełni rolę ośrodka eksperckiego i badawczego w zakresie ochrony i uprawy lasów, wykorzystania zasobów grzybów w regionie, dodatkowo kształcąc doktorantów. CIEFAP jest partnerem Narodowego Uniwersytetu Patagonii im. San Juan Bosco (Universidad Nacional de la Patagonia San Juan Bosco).

Region, w którym przeprowadzono prace terenowe i wykonano kolekcje, położony jest w strefie ekotonowej między suchym, bezdrzewnym stepem i umiarkowane wilgotnymi lasami górskimi strefy umiarkowanej. Badania obejmowały zbiór w terenie, fotodokumentację i zbiór próbek (okazów) grzybów korticjoidalnych w lasach iglastych – kultury sosny ponderosa, lasach liściastych – z buku południowego, i w lasach mieszanych – z austrocedrusem chilijskim. Grzyby kortycjiodalne z oddziału podstawczaków są ważnym czynnikiem rozkładu martwego drewna w lasach Patagonii. Zebrano 134 okazów które zostaną zdeponowane w Fungarium Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej (BLS).

Prace terenowe prowadzono wspólnie z pracownikami CIEFAP: dr Eugenia Salgado Salomón, Andrés de Errasti, Mariana Martínez, Gabriela González, Paula V. Giles, Carolina Arguiano. Wyprawy terenowe do parków narodowych Lago Puelo i Los Alerces zrealizowano za zgodą i przy pomocy pracowników parków.

Dodatkowo dr Yurchanka pracował przy Fungarium tamtejszego instytutu (HCFC) i zapoznał się ze sprzętem laboratoryjnym do hodowli grzybów a także PCR.

Oprócz powyższego, prowadzony był także zbiór grzybów w lasach na terenie ekoregionu Argentyny Pampas, w szczególności w rezerwacie ekologicznem Costanera Sur w Buenos Aires. Zgodnie z przepisami CIEFAP, zebrane próbki grzybów (134 okazy) zostały podzielone na pół, a ich duplikaty zostały przekazane do Fungarium HCFC. Za zgodą kustosza Fungarium HCFC – prof. Rajchenberga, dr Yurchanka pobrał z tego Fungarium duplikaty grzybów z kolekcji z lat 1990–2000 (19 okazów), najważniejsze dla obecnie prowadzonych badań, które następnie zostaną zdeponowane w Fungarium Politechniki Białostockiej BLS.