Universita’ Degli Studi di Foggia

16-05-2022
W dniach 2–6 maja 2022 pracownice Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej, Halina Bramska i Monika Śleszyńska, gościły na Uniwersytecie w Foggii we Włoszech. Wizyta na Uniwersytecie w Foggii – Universita’ Degli Studi di Foggia – zrealizowana została w ramach Programu Erasmus+ KA103.

Podczas wizyty pracownice PB przygotowały zajęcia nawiązujące do kultury polskiej, elementów języka włoskiego obecnych w języku angielskim i polskim oraz zajęcia na temat pisania tekstów akademickich i technicznych (technical writing).

– Duże wrażenie wywarła na nas otwartość pracowników Biura Współpracy Międzynarodowej (Unità Cooperazione Internazionale) oraz fakt, że  zatrudnione są tam młode osoby – praktykanci – z Ukrainy. Uczelnia stara się im pomóc, przedłużając ich pobyt o kolejny semestr i udzielając stypendium finansowego. W wielu miejscach Foggii widać flagi z napisem „Pace” (pokój) oraz zawiązane na drzewach wstążeczki w barwach flagi Ukrainy. Język ukraiński i rosyjski też da się usłyszeć na ulicy; miasto przyjęło uchodźców.

Większość tutejszych zabytków to kościoły o pięknych barokowych fasadach, część z nich wydaje się być zamknięta i być może oczekuje na remont. Na ulicach spotyka się niewielu turystów – natomiast mieszkańcy są niezwykle mili i widać między nimi silne więzi rodzinne i sąsiedzkie; popularny jest tu zwyczaj wieczornych spotkań i spacerów. – Monika Śleszyńska