Wizyta naukowców z Litwy i Portugalii na WBiNŚ

27-11-2021
W ramach mobilności Erasmus+ w minionym tygodniu (15-19.11.21) Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku odwiedziło pięciu naukowców: Prof. Paulo Cachim z University of Aveiro (Portugalia) oraz zespół naukowców z Klaipeda State University of Applied Sciences z Litwy – Dainora Jankauskienė, Lina Kuklienė, Raimonda Sūdžiuvienė, Indrius Kuklys.
Naukowcy zwiedzili laboratoria WBiNŚ oraz wygłosili serię wykładów dotyczących ich doświadczeń naukowo-dydaktycznych. Wykłady zgromadziły sporą rzeszę studentów i naukowców podczas spotkania stacjonarnego oraz licznych uczestników wirtualnych na platformie MS Teams.
Prof. Cachim podzielił się swoją wiedzą dotyczącą prowadzenia zajęć z projektowania konstrukcji, prezentując innowacyjne formy pobudzania aktywności studentów w trakcie nauki. Wykład rozpoczął dyskusję w gremium studenckim nad preferowaną formą zaliczenia przedmiotu – projekt końcowy czy cząstkowe testy sprawdzające wiedzę?
Zespół Litewski zaprezentował swoje ostatnie osiągnięcia w realizowanych projektach obrazowania GIS, podkreślając szerokie możliwości metody i wskazując jej czynniki krytyczne. Przytoczone podczas wykładu konkretne przykłady zastosowania teledetekcji, przybliżyły studentom i pracownikom WBiNŚ zalety stosowania tychże technologii w przyszłej pracy zawodowej i naukowej. Ponadto, zespół zaprezentował swoje możliwości badawcze i duże sukcesy projektowe, m.in. realizację projektu GLOCAL we współpracy z WBiNŚ oraz aplikację do programu Horyzont Europa.
W czasie wolnym goście zwiedzili Białystok, wspólnie z pracownikami WBiNŚ, kontynuując rozpoczęte na Wydziale dyskusje.