Uczniowie Technikum Mechanicznego w SJO

14 maturzystów z białostockiego Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 odwiedziło w środę, 16 listopada 2016, Politechnikę Białostocką. Wzięli udział w lekcji pokazowej języka angielskiego i odwiedzili laboratoria Wydziału Mechanicznego.

Jak wyglądają zajęcia w ramach lektoratów na Politechnice Białostockiej? Z jakich metod korzystają nauczyciele akademiccy? Jak uczyć się angielskiego słownictwa technicznego? Tego uczniowie dowiedzieli się podczas zajęć przygotowanych przez mgr Urszulę Sochoń-Okruszko ze Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.

Maturzyści uczestniczyli w zajęciach opartych o fragment programu nauczania języka angielskiego dla studiów pierwszego stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Poznali słownictwo z zakresu budowy układu hamulcowego samochodu.

„To pierwsze tego rodzaju zajęcia i myślę, że warto je kontynuować” – stwierdza Urszula Sochoń-Okruszko. „Dopasowanie ćwiczeń do profilu i poziomu klasy było ciekawym doświadczeniem, ponieważ na Politechnice pracuję na co dzień ze studentami. Uczniowie byli na przykład zaskoczeni tym, że zwracam się do nich per pan. Uważam, że tego typu lekcje to świetny sposób na przybliżenie uczniom Politechniki i zachęcenia do rozszerzania swoich kompetencji językowych.”

W zajęcia przeprowadzonych przez wykładowcę SJO PB wzięła udział nauczycielka języka angielskiego w ZSM CKP nr 2, mgr Ewelina Jaworowska. „Materiał językowy związany z fachowym słownictwem angielskim wprowadziliśmy w tej klasie dopiero od września. Na lekcji w Studium Języków Obcych moi uczniowie poradzili sobie jednak doskonale. To wielka zasługa świetnego poprowadzenia i przygotowania zajęć przez Panią Sochoń-Okruszko. Uczniowie mówili mi, że są bardzo zadowoleni.”

Ze Studium Języków Obcych maturzyści przeszli na Wydział Mechaniczny, gdzie odwiedzili trzy laboratoria: robotów mobilnych, awioniki i nawigacji oraz pojazdów samochodowych. Wizyta uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku na Politechnice Białostockiej odbyła się w ramach umowy dotyczącej współpracy pomiędzy tymi instytucjami.