Letnie szkoły języka polskiego
czyli Intensywne kursy językowe Erasmusa (Erasmus Intensive Language Courses – EILC) to kursy mniej znanych języków UE i innych krajów uczestniczących w programie Erasmus. Kursy te przeznaczone były dla stypendystów Erasmusa, przyjeżdżających na studia lub praktykę do kraju, w którym mówi się językiem rzadziej stosowanym i nauczanym.
Organizowane przez nas w latach 2012 i 2013 letnie szkoły obejmowały cały szereg elementów, wśród których należy wymienić: 70 godzin zajęć dydaktycznych z języka polskiego, wykłady na tematy społeczno–historyczno – kulturalne, warsztaty tematyczne (kulinarne, taneczne, filmowe, garncarskie, pisania ikon), podczas których nasi Erasmusi zdobywali praktyczną wiedzę o Polsce i Polakach, grę miejską oraz spacery po mieście, całodniowe wycieczki, wspólne wyjścia i inne imprezy. Zajęcia prowadzili doświadczeni pedagodzy posługujący się metodą komunikacyjną, dzięki czemu słuchacze nauczyli się porozumiewać po polsku w podstawowych sytuacjach życia codziennego.
Program kulturalno–krajoznawczy został opracowany tak, aby pokazać naszym kursantom wielokulturowość Podlasia. Trasy wycieczek i pieszych wędrówek odsłaniały elementy kultur mniejszości narodowych od stuleci zamieszkujących nasze tereny. Zwiedzili cerkwie w regionie i uczyli się pisać ikony w Muzeum Ikon w Supraślu, odwiedzili meczet, mizar i jurtę tatarską w Kruszynianach, w Tykocinie poznali historię Żydów Podlasia. Oczywiście zwiedzili również najciekawsze atrakcje turystyczne Białegostoku, z pałacem i zespołem ogrodowym Branickich oraz Bazyliką Katedralną na czele. W Białowieży stanęli oko w oko z żubrami, a w Śliwnie tratwami przeprawiali się przez rozlewiska rzeki Narew. Organizatorki zadbały o to, aby goście spróbowali specjałów kuchni regionalnej, takich jak pierogi, kartacze, babka ziemniaczana czy kołduny.
Letnie szkoły języka polskiego
A oto, co dokładnie po 10 latach napisali nasi uczestnicy na naszej stronie na Facebook’u: