Inspirujące
Jan Matejko (1838-1893) to jeden z największych malarzy polskich, twórca niezwykłych malowideł historycznych, przesyconych patriotyzmem i symboliką, które umacniały w Polakach żyjących w czasach zaborów świadomość narodową i wiarę w odzyskanie niepodległości.
Matejko malował głównie obrazy przedstawiające najważniejsze momenty w historii Polski: zwycięskie bitwy, potężnych królów, wielkie postacie biorące udział w kluczowych wydarzeniach. Są to dzieła imponujących rozmiarów o wielkiej sile wyrazu, w których oprócz szczegółów historycznych pojawiają się dziesiątki symboli polskości, tak ważnych dla społeczeństwa żyjącego w czasach niewoli.
To właśnie Jan Matejko ‘nadał’ twarze wielu wczesnym polskim władcom tworząc cykl rysunków „Poczet królów i książąt polskich”. I to właśnie te portrety znajdują się na polskich banknotach.
Kilka ciekawostek:
- Jan Matejko był dziewiątym z jedenaściorga dzieci w rodzinie,
- ojciec bardzo niechętnie traktował zamiłowanie syna do rysowania, toteż młody Jan nie miał wsparcia rodzicielskiego w drodze do kariery,
- miał bardzo słaby wzrok i malował najczęściej przy użyciu szkła powiększającego,
- był znanym w Krakowie filantropem, wspomagał ubogich, ale również przekazywał środki na zrywy narodowościowe, jak np. dla powstańców styczniowych.
Obrazy Matejki można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Krakowie.
Krótki film o malarzu ze strony Muzeum Narodowego w Krakowie: https://youtu.be/lNr4sV1-kqk
zdjęcia: Public Domain