Konkurs „Matematyka stosowana”

13-03-2020

To już piąta edycja konkursu, w którym uczniowie, wykazując się umiejętnościami zastosowania matematyki w praktyce, zdobywają indeksy na dowolny kierunek studiów stacjonarnych prowadzony na Politechnice Białostockiej. Impreza jest też niezwykłą okazją, by poznać wykładowców i uczelniane laboratoria, w których podczas finału uczestnicy będą przeprowadzać doświadczenia i obliczenia. W tym roku po raz pierwszy do Konkursu przystąpiło Studium Języków Obcych PB.

Od chwili rejestracji uczestnicy otrzymali dostęp do platformy z przykładowymi zadaniami (w tym kilka w języku angielskim), by móc się przygotować do kolejnych etapów konkursu. Etap pierwszy odbył się w dniach 24-28.02.2020 r. Polegał na rozwiązaniu quizu (indywidualnie przez każdego uczestnika).

W etapie drugim (11-12.03.2020) dwuosobowe zespoły pojawiły się na poszczególnych wydziałach uczelni, żeby rozwiązać zadania przygotowane przez nauczycieli akademickich. Zadania konkursowe z ramienia Studium w języku toki pona przygotowała mgr Anna Kalisz. W organizacji imprezy pomagali: kierownik Studium mgr Michał Citko, mgr Łucja Carpenter oraz mgr Tomasz Lange.

Twórczyni toki pona kanadyjska lingwistka Sonja Elen Kisa doszła do wniosku, że język powinien być przede wszystkim tak prosty, jak to tylko możliwe i pozwalać na przekazanie jak najobszerniejszych treści w nieskomplikowany sposób. Rezultatem takich założeń jest inspirowany taoizmem toki pona (’dobry język’), składający się ze 120 wyrazów. Uczestnicy konkursu mieli okazję poznać ten język i rozwiązać dwa zadania.

Konkurs Matematyka stosowana organizowany jest przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM przy Wydziale Informatyki PB.