TELC z języka polskiego
Egzamin telc B1-B2 z języka polskiego jako obcego jest doskonałą opcją dla osób, które chcą szybko uzyskać oficjalny dokument poświadczający znajomość języka. Wyniki znane są już po około 5-8 tygodniach od daty egzaminu.
Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od 31 maja 2023 certyfikat telc z języka polskiego na poziomie minimum B1 znalazł się w wykazie dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego wymaganych do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej.
The European Language Certificates-telc z języka polskiego jest przeprowadzany jest w systemie egzaminu dualnego – poziom B1-B2, co oznacza, że w zależności od uzyskanego wyniku zdający otrzymuje certyfikat telc poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub B2.
Egzamin sprawdza przede wszystkim praktyczną znajomość języka. Skupia się na komunikacji w życiu codziennym, np. podczas rozmowy w sklepie, załatwiania spraw urzędowych, reagowania na komunikaty na lotnisku, na dworcu, podczas dokonywania rezerwacji hotelowych, jak również pisania podań do instytucji lub e-maila do osoby prywatnej.
Terminy egzaminu poprzedzonego bezpłatnym kursem przygotowawczym w 2025 roku:
– 26 kwietnia 2025 r. – rejestracja zakończona
Osoby zarejestrowane otrzymały pełne informacje na temat przebiegu egzaminu oraz kursu przygotowawczego w dniu 29 marca, a zarejestrowani po tym terminie: 1 kwietnia. Prosimy o sprawdzenie skrzynek mailowych, również spamu, a jeżeli nie otrzymają Państwo tej korespondencji, prosimy o szybki kontakt mailowy lub telefoniczny.
Uwaga!
Zarejestrowani kandydaci mają obowiązek zapoznać się z dokumentami egzaminacyjnymi. Kandydaci ponoszą pełną odpowiedzialność za prawdziwość i poprawność danych podanych w formularzu. Dane te są podstawą do wystawienia certyfikatu telc po zdanym egzaminie.
– 6 września 2025 r. – rejestracja rozpocznie się w drugim tygodniu lipca. Prosimy o świadomą rejestrację na egzamin, ponieważ zwroty będą dokonywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
Cena 800 zł za egzamin wraz z certyfikatem telc oraz kursem przygotowawczym w tygodniu przed egzaminem.
Wszyscy zarejestrowani kandydaci otrzymają potwierdzenie rejestracji drogą e-mailową. Jednocześnie zostanie podany numer rachunku bankowego do dokonania wpłaty za egzamin.
– 25 października 2025 – ostatni termin w roku 2025
Odbiór certyfikatów – wcześniejsze sesje egzaminacyjne
Certyfikaty można odbierać w godzinach pracy biura Centrum POLISH LAB w terminie do 30 czerwca 2025 r. (z wyłączeniem terminu 2-12 kwietnia 2025 – delegacja służbowa):
- w środy w godzinach 13:30-15:00
- w czwartki w godzinach 14:00-17:30
- w innych dniach — po umówieniu telefonicznym.
Numery telefonów: 85 746 9143 oraz 786 989 286 czynne w tych samych dniach i godzinach.
Przebieg egzaminu
- Egzamin pisemny trwa łącznie 115 minut i składa się z czterech modułów:
- Rozumienie ze słuchu – 25 minut
- Rozumienie tekstu pisanego – 40 minut
- Elementy języka – 20 minut
- Pisanie – 30 minut
Pomiędzy poszczególnymi modułami egzaminu pisemnego nie ma przerw.
- Egzamin ustny trwa około 16 minut i przebiega z udziałem dwóch osób zdających. Elementy egzaminu ustnego to:
- Rozmowa na temat doświadczeń i wyrażanie opinii: należy udzielić spontanicznej wypowiedzi na tematy związane z życiem codziennym przedstawionym na fotografii.
- Prezentacja: należy przedstawić krótką prezentację na jeden z dwóch tematów do wyboru. W tej części egzaminu ustnego można skorzystać z pytań i obrazków zamieszczonych na arkuszu danego zadania.
- Dyskusję: ostatnia część egzaminu ustnego to wyrażenie opinii na dany temat i przedyskutowanie jej z drugim zdającym.
Należy zdobyć co najmniej 50% punktów z całego egzaminu, aby otrzymać certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego. W zależności od ilości punktów uzyskanych z poszczególnych części egzaminu zdający może uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub B2.
Egzaminy telc z języków obcych posiadają różnorakie akredytacje na terenie Polski:
- Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od 31 maja 2023 certyfikat telc z języka polskiego na poziomie minimum B1 znalazł się w wykazie dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego wymaganą do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej.
- Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z dn.01.08.2017r. (Dziennik Ustaw z 2017 r. poz. 1575) certyfikaty telc stanowią potwierdzenie kwalifikacji do nauczania języków obcych. Dotyczy to certyfikatów telc z pięciu (!) języków dla podstawowej znajomości języka obcego: telc English B2, telc Deutsch B2, telc Italiano B2, telc Francais B2, telc Espanol B2 oraz certyfikatów telc z dwóch języków dla zaawansowanej i biegłej znajomości języka obcego (odpowiednio): – telc English C1 oraz telc English C2 oraz telc Deutsch C1 oraz telc Deutsch C2.
- Egzaminy telc są uznawalne przy prowadzeniu czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz nadaniu tytułu profesora. (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 22.09.2011r. Dz.U. nr 204 poz. 1200)
- Na wielu uczelniach w Polsce zwalniają z lektoratu oraz stanowią podstawę przyznawania punktów w ramach międzynarodowych programów studenckich, takich jak Erasmus+.
- Certyfikaty telc honorowane są w trakcie postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Ustawa o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008r. Dziennik Ustaw nr 227). Certyfikaty językowe telc na poziomie B2 są oficjalnie uznawane przez administrację Rzeczpospolitej Polskiej jako potwierdzenie znajomości języka obcego.
Dokumenty
Regulamin egzaminów telc 25 stycznia 2024 (PDF, 189 KB, otworzy się w nowej karcie)
telc B1-B2-próbny (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie)
aktualizacja 14 kwietnia 2025 r.