Konferencja IATEFL 2017

Reaching the Peaks – konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego w Polsce IATEFL Poland (Bielsko-Biała 15-17.09.2017)

Przedstawiciele Studium Języków Obcych PB  (mgr Alina Jabłońska-Domurat, mgr Janusz Rożek i mgr Monika Śleszyńska) uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach przygotowanych przez członków i sympatyków stowarzyszenia IATEFL Poland. Tym razem uczestników tej międzynarodowej konferencji  gościła Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. Wśród  ponad 120 prezenterów byli wybitni metodycy, psychologowie, uznani autorzy podręczników z Polski i zagranicy oraz wydawcy (np. prof. Alicja Gałązka, prof. Jacek Pyżalski, dr Jacek Santorski, dr Grzegorz Śpiewak). Nie zabrakło też ‘zwykłych’ nauczycieli, którzy  w czasie swoich sesji dzielili się doświadczeniami i pomysłami, doskonaląc w ten sposób i własne umiejętności trenerskie, i zawodowe słuchaczy. W tym roku jednym z prelegentów była mgr Monika Śleszyńska, która zachęcała wykładowców wyższych uczelni do wykorzystania potencjału angielskiego języka uproszczonego, tzw. plain English podczas pisania artykułów naukowych i prezentacji ustnych. Pokazała również, w jakiś sposób zastosowanie uproszczonego angielskiego ułatwia ich korektę. Poruszane podczas prezentacji kwestie zainteresowały słuchaczy, niektórzy po raz pierwszy spotkali się z tym tematem, być może zainspirowani najnowszymi trendami w academic writing zechcą wykorzystać je w swojej pracy ze studentami. Konferencja to nie tylko podnoszenie własnych kompetencji dydaktycznych, to także możliwość zapoznania się z ofertą wydawnictw edukacyjnych i nawiązania kontaktów  z wykładowcami innych uczelni. Księgozbiór SJO wzbogacił się o kolejne pozycje, przydatne w prowadzeniu warsztatów w ramach projektów unijnych czy na studiach drugiego stopnia. Kolejna konferencja odbędzie się we Wrocławiu. Czekamy na nią z niecierpliwością.