Język specjalistyczny – nowe wyzwania

Warsztaty metodyczne pt. „JĘZYK SPECJALISTYCZNY – NOWE WYZWANIA”, zorganizowane 19.09.2017 przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Krakowskiej, cieszyły się dużym powodzeniem wśród wykładowców wyższych uczelni z całej Polski. Studium Języków Obcych PB reprezentowało siedmioro wykładowców: mgr Sylwia Dobkowska, mgr Dorota Ostrowska, mgr Beata Smolarczyk, mgr Urszula Sochoń-Okruszko, mgr Dorota Szuper-Jakubiuk, mgr Dorota Śleszyńska i mgr Maciej Śleszyński.

Z wykładu inauguracyjnego „Dziesięć rzeczy, które zawsze chcieliście zrobić w klasie, ale nie mieliście odwagi spróbować”, wygłoszonego przez mgra Czesława Kińskiego i dra Jacka Łaguna w lekki i żartobliwy sposób, dowiedzieliśmy się np. jak cieszyć się bałaganem czy poszaleć z podręcznikiem. Dalszy program warsztatów, dobrany do indywidualnych zainteresowań uczestników, obejmował prace z tekstami specjalistycznymi ze szczególnym uwzględnieniem różnych technik czytania, wprowadzania i utrwalania słownictwa, a także rozwijania sprawności mówienia. Przykładowe tematy warsztatów: „No Pain, Lots of Gain”, „Mission Possible? – Czyli jak zaangażować studenta po sześciu godzinach zajęć i ciężkim kolokwium z fizyki”, oraz „Can learning/teaching how to excavate, to build and to drill be a thrill? (Czy uczenie jak kopać, wiercić i budować może ekscytować)”? Prelegenci z różnym stażem pracy (m.in. znane autorki skryptów: mgr Alicja Półtorak-Filipowska, mgr Sandra Kulińska-Stanek mgr Ilona Wojewódzka-Olszówka) demonstrowali, jak przygotowywać materiały i prowadzić zajęcia z języka specjalistycznego z wykorzystaniem środków multimedialnych w dziedzinach takich jak architektura, budownictwo lądowe, energetyka i elektronika, informatyka, inżynieria środowiska czy mechanika.

Warsztaty okazały się platformą wymiany doświadczeń w zakresie nauczania języka specjalistycznego, dającą również uczestnikom sposobność dzielenia się z innymi swoimi spostrzeżeniami i rozwiązaniami. Były też dla nas niepowtarzalną okazją do przypomnienia sobie, jak to jest być studentką czy studentem. W przerwach mogliśmy zapoznać się ze skryptami do nauki języka specjalistycznego autorstwa pracowników SPNJO PK.

Gratulujemy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Krakowskiej tak interesującego i świetnie zorganizowanego wydarzenia, które wzbudziło w nas chęć przeprowadzenia w przyszłości podobnej imprezy w SJO PB.

Dorota Ostrowska