Wizyta przedstawiciela WA PB na uniwersytecie w Ankarze

19-04-2024
W dniach 11-15 marca 2024 roku, dr inż. arch. Bartosz Śliwecki z Wydziału Architektury miał przyjemność uczestniczyć w wyjątkowej wymianie akademickiej na Wydziale Architektury Uniwersytetu Gazi w Ankarze, Turcji.

Jego wizyta, zorganizowana i przyjęta z otwartymi ramionami przez Prof. Dr. Pinar Dinc Kalayci, była nie tylko okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, ale także krokiem naprzód w budowaniu mostów międzykulturowych i akademickich pomiędzy naszymi uczelniami.

Podczas pobytu, dr Śliwecki zaprezentował inspirujący wykład pt. „Form Finding Bots”, skupiający się na rewolucyjnym zastosowaniu sztucznej inteligencji w automatyzacji procesu tworzenia koncepcji architektonicznych. Jego wiedza i ekspertyza w dziedzinie projektowania wspomaganego AI zainspirowały studentów goszczącej uczelni, z którymi przeprowadził warsztaty. Sesje te wprowadziły uczestników w świat projektowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz podstaw prompt engineering’u, otwierając nowe horyzonty myślenia o architekturze i jej przyszłości.

Wizyta stanowiła także wyjątkową okazję do osobistego doświadczenia bogactwa kulturowego Turcji, w tym zwiedzania części stolicy oraz uczestnictwa w pierwszych dniach ramadanu. Te doświadczenia umożliwiły dr. Śliweckiemu nie tylko zrozumienie lokalnej kultury i tradycji, ale również podkreśliły znaczenie kulturowego kontekstu w procesie projektowym.

Najważniejszym jednak aspektem tej wizyty jest otwarcie drzwi do dalszej współpracy między naszym Wydziałem Architektury a Uniwersytetem Gazi. Już teraz rozważamy możliwości wymiany studentów i pracowników naukowych, które umożliwiłyby obu stronom czerpanie z doświadczeń edukacyjnych i badawczych, jakie oferują nasze uczelnie. Taka współpraca mogłaby znacząco wzbogacić programy dydaktyczne obu wydziałów, a także przyczynić się do rozwoju innowacyjnych projektów badawczych, łączących dziedziny architektury, technologii i sztucznej inteligencji.

Mamy nadzieję, że ten wyjazd będzie punktem wyjścia do długotrwałej współpracy, która nie tylko umożliwi naszym studentom i pracownikom rozwijanie swoich międzynarodowych kompetencji, ale także przyczyni się do kreowania nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie architektury i projektowania, korzystając z potencjału, jaki niesie ze sobą współpraca międzynarodowa.