Wizyta przedstawicielek SJO PB na Universitat de Girona, Hiszpania

18-04-2024
W dniach 18-22 marca 2024 r. mgr Alina Jabłońska Domurat i mgr Małgorzata Komarowska odbyły wizytę na Universitat de Girona, w Gironie, w Hiszpanii, w ramach programu Erasmus+.

Zgodnie z zatwierdzonymi programami zajęć (Staff Teaching Agreements) przedstawicielki PB przeprowadziły zajęcia dydaktyczne dla studentów 1. i 2. roku na kierunku turystyka. Łącznie w zajęciach uczestniczyło około 90 studentów. Były to zajęcia warsztatowe ćwiczące umiejętności miękkie (21st Century Skills), na których koncentruje się współczesna metodyka nauczania języków obcych, i które są pożądane przez pracodawców.

Mgr Alina Jabłońska Domurat przeprowadziła zajęcia praktyczne na temat budowania zespołu projektowego poprzez komunikację. Natomiast tematem zajęć mgr Małgorzaty Komarewskiej były różne aspekty rozmowy kwalifikacyjnej ze szczególnym naciskiem na umiejętność właściwego reagowania na pytania nieoczywiste (killer questions) oraz asertywność. Dodatkowo mgr Alina Jabłońska Domurat przeprowadziła warsztaty nt. kultury polskiej dla grupy 12 nauczycieli z różnych wydziałów.

Przeprowadzone zajęcia spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno przez studentów, jak i przez nauczycielki, które również aktywnie w nich uczestniczyły.

Podczas spotkania z Andreu Pulido – kierownikiem the Modern Language Service, Glorią Ferrer – kierownikiem zespołu anglistów, Dankmute Pohl – koordynatorką zespołu języka angielskiego i niemieckiego na Wydziale Turystyki oraz nauczycielkami języka angielskiego – native speakers of English: Kathleen Barry-Waag, Kathryn Jane Wiggins i Natashą Stockl, w grupach których prowadzone były zajęcia, omówione i porównane zostało funkcjonowanie obu centrów językowych i organizacja zajęć z języków obcych na obu uczelniach. Wszyscy zgodzili się, że osobiste kontakty między nauczycielami i studentami w sposób naturalny przełamują bariery kulturowe, a podejmowane działania wzbogacają z jednej strony ofertę jednostki, a z drugiej strony rozwijają wszystklich, jako nauczycieli. Z uwagi na bardzo dobre przyjęcie zajęć i warsztatów przeprowadzanych przez przedstawicielki PB oraz nawiązanie przyjaznej relacji z nauczycielkami języka angielskiego z Girony, planowana jest rewizyta w Studium Języków Obcych PB w czerwcu 2024, po zakończeniu zajęć i egzaminów na uniwersytecie w Gironie. Angliści z PB z kolei otrzymali zaproszenie do Modern Language Service i do przeprowadzenia tam zajęć regularnych oraz warsztatów w zakresie umiejętności miękkich.

logo Współfinansowane przez UE