Wizyta na Wydziale Elektrycznym PB Prof. Gorana T. Djordjevica z Uniwersytetu w Niszu (Serbia)

16-04-2024
wyklady na WE
W dniach 9-11 kwietnia 2024 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej gościł Prof. Goran T. Djordjevic z Uniwersytetu w Niszu w Serbii.

Prof. Djordjevic uzyskał stopnie inżyniera, magistra i doktora na Wydziale Inżynierii Elektronicznej Uniwersytetu w Niszu odpowiednio w latach 1996, 1999 i 2005. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Telekomunikacji Wydziału Inżynierii Elektronicznej. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne koncentrują się na ogólnym obszarze komunikacji statystycznej i teorii informacji, z zastosowaniami w satelitarnej łączności stacjonarnej i mobilnej, a także w naziemnej łączności bezprzewodowej oraz w systemach komunikacji optycznej. Prof. Djordjevic jest autorem ponad 45 artykułów w czasopismach i 150 artykułów konferencyjnych. Był również recenzentem w kilku czasopismach IEEE i uczestniczył w licznych konferencjach jako recenzent, przewodniczący sesji lub zaproszony prelegent.

Podczas wizyty Prof. Djordjevic wziął udział w seminarium Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki WE PB, w trakcie którego opowiedział o swojej uczelni oraz prowadzonych badaniach naukowych – tytuł wystąpienia: „Some results related to integrated satellite and terrestrial networks – communication theory perspective”.

Prof. Djordjevic poprowadził także wykład dla studentów kierunku Elektrotechnika na temat „Estimation of error probability by means of Monte Carlo simulations”. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów, czego potwierdzeniem były bardzo dobre wyniki testu on-line zorganizowanego na koniec zajęć.

W ramach pobytu gość odbył także szereg spotkań z pracownikami wydziału, podczas których omówiono możliwości współpracy naukowej i dydaktycznej.

Należy podkreślić, że nie była to pierwsza wizyta gościa na naszej uczelni. Współpraca pracowników Wydziału Elektrycznego PB z Prof. Djordjevicem rozpoczęła się dokładnie 5 lat temu (kwiecień 2019 roku), od spotkania podczas odbywającego się na PB International Training Week. Od tego czasu zostały m.in. zrealizowane wspólnie dwa projekty: „ICT_EDUPAND – Holistic approach towards problem-based ICT education based on international cooperation in pandemic conditions” (2021-2023, finansowany przez Narodową Agencję w ramach programu Erasmus+, akcja 2 – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji cyfrowej w sektorze szkolnictwa wyższego) oraz „NISBIALCOMM – Polish and Serbian Collaboration Platform for Research and Education in the Field of Telecommunications” (2022, finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Międzynarodowej, NAWA). Opublikowano również wspólnie 10 artykułów i 3 książki.

Opiekunami wizyty z ramienia Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej byli dr inż. Jarosław Makal, prof. PB oraz wydziałowy koordynator programu Erasmus+, dr inż. Jarosław Forenc.