XVII Konferencja Studenci zagraniczni w Polsce 2024

12-02-2024
Study in Poland
Uczestniczyliśmy w dwudniowych obradach podczas konferencji zorganizowanej w dniach 8-9 lutego 2024 w Poznaniu w ramach Study in Poland.

Na tegoroczną konferencję Studenci zagraniczni w Polsce 2024 do Poznania przybyło ponad 350 uczestników, a drugie tyle dołączyło do konferencji w wersji online.

Podczas obrad reprezentowane były praktycznie wszystkie instytucje i organizacje odpowiedzialne za umiędzynarodowienie: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, KRASP, a także NAWA, FRSE, IDEAS NCBR, OPI PIB, KRD, PSRP, IREG, IROs Forum, PRom, Erasmus Student Network oraz przedstawiciele działów współpracy międzynarodowej, rozwoju i promocji ponad 100 polskich uczelni!

W czasie oficjalnego otwarcia konferencji, prof. Michał Zasada, wiceprzewodniczący KRASP, współorganizatora wydarzenia, mówił: − Traktujemy tę konferencję i szerzej, pracę nad umiędzynarodowieniem polskich uczelni, jako wzajemne wspomaganie się, niczym w jednej wielkiej rodzinie, w której wspólnie pracują obok siebie nie tylko rektorzy, ale też przedstawiciele wielu różnych pionów i działów uniwersyteckich. Poruszymy tu bardzo dużo rozmaitych tematów, znacznie wykraczających poza ten historyczny już tytuł konferencji. W orbicie naszych zainteresowań jest dzisiaj bowiem nie tylko kwestia umiędzynarodowienia kształcenia studentów, ale też umiędzynarodowienie badań czy w ogóle sprawa visibility polskich uniwersytetów.

W uroczystym otwarciu konferencji głos zabrali m.in. prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mariusz Wiśniewski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznań, Rachel Launay, dyrektorka British Council w Polsce, partnera strategicznego konferencji. Gości powitał prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, gospodarza wydarzenia: − To dla mnie ogromny zaszczyt, że tak licznie przybyli państwo do Poznania, wspaniałego miasta, w którym tworzyła się Polska. Cieszę się, że właśnie tu będziemy się dzielić ważnymi wyzwaniami dla świata edukacji w kontekście umiędzynarodowienia.

Podczas XVII Konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” wspólnie z KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacją Edukacyjną Perspektywy poszukiwaliśmy nowego spojrzenia na umiędzynarodowienie nauki.

Ze strony Politechniki Białostockiej dwudniowym obradom w ramach Study in Poland, przysłuchiwały się Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB oraz reprezentujące uczelniane Działy Współpracy Międzynarodowej: mgr inż. Agata Dziekońska i mgr Magdalena Kadłubowska. Głównym tematem tegorocznej konferencji były rożne obszary internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.
W piątek, 9 lutego, w sesji pt. „Modern Engineering & Technology – polską specjalnością w nowoczesnej edukacji”, moderowanej przez prof. Teofila Jesionowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej i przewodniczącego KRPUT, udział wzięła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Rektor Politechniki Białostockiej podkreślała, jak istotnym elementem kształcenia studentów – szczególnie kierunków technicznych – jest współpraca uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, podkreślając, iż dobrą praktyką w tym zakresie są staże i praktyki studenckie oraz studia dualne. Takie jak kierunek elektrotechnika, realizowany na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

Relacja zdjęciowa z wydarzenia oraz cały program dostępny na stronie organizatora – Study in Poland.